Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de proprietate intelectuala - website
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de proprietate intelectuala - website

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire.
Doresc sa postez pe un site informatii cu privire la produsele si/sau serviciile unei/unor companii, informatii pe care le iau de pe site-urile lor (de ex: informatii despre serviciile Vodafone). Am citit cu atentie sectiunea de pe site-ul lor, Termeni Legali, iar acolo se mentioneaza la 3.1 "Clientul se obliga ca: a) nu va modifica, copia, distribui, transmite, afisa, publica, reproduce, acorda licente, crea produse derivate, transfera sau vinde orice fel de informatie sau servicii obtinute de pe sau prin intermediul acestui site web". Asta inseamna ca nu pot publica niciun fel de informatii cu privire la serviciile lor ? Sau se pot considera informatii publice, din moment ce pot fi obtinute si prin alte modalitati - pliantele lor, reviste, ghid *222, etc...
M-ar interesa aceeasi situatie si cu privire la folosirea pe site a logo-ului lor, de exemplu (cu existenta pe site a precizarii ca "logo-ul si numele Vodafone sunt proprietatea exclusiva a Vodafone etc...)
Am nevoie de acceptul lor in scris pentru postarea acestor informatii / materiale ?
Multumesc mult pt timpul acordat, o zi deosebita.
Marius
Opinia mea este ca trebuie sa le cereti acordul scris.
Trebuie ca firma respectiva sa fie de acord ca informatii (cu atat mai mult daca este vorba de materiale, articole intregi!) despre aceasta sa apara pe site-ul dvs.
Continutul site-ul dvs. s-ar putea sa nu concorde cu politica lor de marketing, nu vor ca numele dvs (adresa website-ului) sa fie asociat cu denumirea firmei respective.
In plus, poate nu doresc ca dvs. sa va folositi de firma respectiva pentru un pageRank mai bun pe google.
Aceeasi situatie si in legatura cu logo-ul Vodafone...
Daca ei considera ca le aduceti prejudicii va pot actiona in judecata...
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
As dori sa precizez ca am citit zilele acestea Legea 8/1996 (drept de autor), Conventia de la Berna si WIPO Copyright Treaty.
Nu am gasit vreun articol din care sa reiasa clar daca incalc sau nu "drepturi de autor", sa zicem, daca postez pe un site o informatie despre tarifele de internet practicate de catre RDS, de exemplu. Ce am inteles din aceste legi si tratate este ca se considera incalcare a dreptului de autor daca postez, de exemplu, o fraza sau tot continutul textual de pe site-ul lor, sau daca creez o pagina care e identica cu a lor dpdv al design-ului.
Ce parere aveti ?
Puteti sa imi spuneti eventual ce articol din ce lege se incalca daca informez publicul ? Ca despre asta consider ca e vorba, dreptul la libera exprimare si la informare...:-/
Multumesc,
Marius
Oare de ce eu ma gandesc la metataguri si la o mai buna pozitionare in topuri a site-ului dvs atunci cand vorbiti despre reclame gratuite pentru marile companii :D
Evident ca pe un blog, pe un forum puteti discuta despre despre tarifele practicate...despre o companie si alta... apropo de libertatea de expresie...
Dar daca aveti un site (adica niste pagini ale caror continut le schimbati doar dvs.), unde nu doriti sa puneti un simplu link catre site-ul oficial al unei mari companii ci sa pomeniti direct numele acestora (pentru o mai buna indexare oare?) lucrurile sunt interpretabile...
Ar parea ca acea companie recunoscuta da o confirmare a calitatii site ului dvs. si a serviciilor oferite, prin simplul fapt ca apare in paginile dvs. web...poate nu doresc sa li se asocieze compania cu numele dvs...

Cereti-le acordul pana si in legatura cu instalarea unui link catre site-ul oficial. E mai intelept!;)
giulieta, utilizator
Multumesc mult pt raspunsuri, Giulieta. :)
O sa tin cont de toate recomandarile primite, le voi analiza in raport cu situatia mea si voi proceda in consecinta.
Sper sa revin cu noutati in curand. :)

Multumesc mult, o zi excelenta.
Marius