Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei pentru CCC

Buna ziua,

As dori sa stiu cat este valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, avand in vedere ca media venitului net pe ultimele 12 luni este de 4800 RON/luna. Venitul rezultat se impoziteaza?Urmeaza sa primesc vreun act doveditor ca a inceput plata indemnizatiei? Precizez ca am nascut in data de 1.10.2010, iar pana la data de 5.12.2010 am fost in concediu postnatal. Va multumesc
1. Deoarece ati nascut in 2010 beneficiati de prevederile OUG 148/2005.
2. Indemnizatia pentru CCC este egala cu 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni dar nu mai putin de 600 lei si nici mai mult de 3400 lei.
3. Indemnizatia nu este impozabila. Pe perioada CCC sunteti asigurata la Sanatate si Pensii, plata contributiei facandu-se de la buget.
4. Veti primi o decizie de la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale.
5. daca reveniti la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului veti primi un stimulent de 100 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani.
Va multumesc!
Plata alocatiei pentru copil si a indemnizatiei se face din aceeasi sursa si in aceeasi data?
Amandoua sunt platite de Agentia Judeteana de Prestatii Sociale, la aceeasi data.