avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei pentru CCC

Buna ziua,

As dori sa stiu cat este valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, avand in vedere ca media venitului net pe ultimele 12 luni este de 4800 RON/luna. Venitul rezultat se impoziteaza?Urmeaza sa primesc vreun act doveditor ca a inceput plata indemnizatiei? Precizez ca am nascut in data de 1.10.2010, iar pana la data de 5.12.2010 am fost in concediu postnatal. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:46, 5 Martie 2011
1. Deoarece ati nascut in 2010 beneficiati de prevederile OUG 148/2005.
2. Indemnizatia pentru CCC este egala cu 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni dar nu mai putin de 600 lei si nici mai mult de 3400 lei.
3. Indemnizatia nu este impozabila. Pe perioada CCC sunteti asigurata la Sanatate si Pensii, plata contributiei facandu-se de la buget.
4. Veti primi o decizie de la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale.
5. daca reveniti la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului veti primi un stimulent de 100 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani.
Va multumesc!
Plata alocatiei pentru copil si a indemnizatiei se face din aceeasi sursa si in aceeasi data?
Amandoua sunt platite de Agentia Judeteana de Prestatii Sociale, la aceeasi data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Cristinaancarusu Cristinaancarusu Buna ziua! Incepand cu data de 16 noiembrie 2010, am intrat in dreptul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani, cu un cuantum de 600 lei. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere copil pentru gemeni nascuti in decembrie 2010 lavinia_radu lavinia_radu In decembrie 2010 am nascut gemeni baieti, in luna februarie am depus dosarul pentru indemnizatie iar la sfarsitul lunii aprilie 2011 am primit banii si ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie ccc adela05 adela05 Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul al indemnizatiei CCC. Stiu ca se socoteste 75%din media veniturilor din ultimele 12 luni, insa, cumnatei mele de ... (vezi toată discuția)