Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale elemente bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

elemente bilet la ordin avalizat

Mi s-a recomandat pt o mai mare siguranta a incasarii creantelor, sa utilizez drept garantie in cadrul contractelor comerciale de vanzari marfa, bilete la ordin avalizate de administratorul firmei. Astfel in cazul in care firma careia ii vindem marfuri intra in imposibilitate de plata, administratorul garanteaza personal plata datoriilor catre noi. As vrea sa stiu care sunt elementele pt ca un bilet la ordin sa fie avalizat in mod corect:
-se trece numele administratorului in dreptul AVALISTULUI
-la rubrica: se avalizeaza pt...se completeaza firma noastra
-se semneaza de catre adminitrator
-Acolo unde este trecut LS, trebuie trecuta cumva stampila bancii la care are deschis cont administratorul, banca clientului sau stampila firmei carora vindem marfuri? Sau in acest caz nu se pune nici o stampila?
buna ziua,
am si eu o situatie, : bilet la ordin avalizat pentru societatea noastra, dar mai trebuie sa treaca prin banca daca e avalizat?
x e avalist si e pentru SC Y SRL, dar mai mult, am si semnatura emitentului in dreapta jos, insa nu e stampila firmei emitente
nelamurirea mea este : daca emitentul a semnat si a si avalizat biletul la ordin in vafoarea soc noastre, mai trebuie stampila soc emitente?
mai trebuie viza bancii ca biletul e avalizat? trebuie amandoua? sau niciuna?
uf,
multumesc.
buna ziua,
am si eu o situatie cu care nu sunt familiarizata...
un bilet la ordin simplu refuzat la plata pentru lipsa disponibilitati in cont
ulterior emitentul a emis pentru acelasi debit un bilet la ordin avalizat. acesta nu are data scadenta. cand pot sa-l introduc in banca?

pot sa solicit unui executor judecatoresc executarea biletelor refuzate inainte de a cere bancii incasarea biletului avalizat?

multumesc
ADRIANA PRICOPE, Avocat