Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preotii au voie sa faca acte cu drept de intretinere ? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preotii au voie sa faca acte cu drept de intretinere ? Act notarial prin care sa mosteneasca o vaduva cu sindrom de involutie cerebrala ?

D-l preot a facut contract de ingrijire cu o doamna vaduva in virsta bolnava de sindrom de involutie cerebrala, fara sa ceara acordul familiei. Dupa circa doi ani, doamna e scoasa din apartament la 6 zile de la deces, de politie. Acum vrea proprietatea apartamentului. E valabil acest contract ?
Actionati urgent, pana la prescrierea dreptului la actiune!::worthy:
Articolul 810 cod civil- preotii nu pot profita de dispozitiile intre vii sau testamentare, ce dansa a facut-o in favoare-le in cursul acestei boli.......(la fel ca doctorii,spiterii,).
D-voastra ce calitate aveti a contesta acest act?