Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,
La firma unde lucrez, programul de lucru pana la 01.04.2011 este de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana, repartizat in intervalul 08.00-16.00.
Concediul de odihna 21 zile lucratoare/an.
De la 01.04.2011, programul de lucru pentru o parte de salariati se va modifica: 8 ore/zi, 40 ore/saptamana repartizat inegal, 12/24, 12/48.
Durata concediului de odihna va fi aceeasi? Daca salariatul isi ia 10 zile de CO, el lucrand la tura, cum se calculeaza: (de luni 01 ale lunii - pana miercuri 10 ale lunii, iar joi se prezinta la serviciu daca trebuie sa intre in tura), sau se considera de luni 01 - pana vineri 13 ale lunii, sta sambata si duminica acasa si saptamana urmatoare se prezinta la serviciu cand este planificat sa intre in tura?
Cum sa fac sa fie corect pentru oameni, caci au iesit discutii dupa ce a fost modificat regulametul de ordine interioara cu privire la programul de 12/24, 12/48 si nu s-a tinut cont si de acest aspect.
Multumesc
cand se lucreaza 12/24 nu se tine cont de sambata si duminica si au dreptul la 21 de zile lucratoare
Concediul de odihna se acorda in zile lucratoare, excluzandu-se din sirul lor sambetele,duminicile si sarbatorile legale.