Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accept de plata de la societatea de asigurare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accept de plata de la societatea de asigurare

Buna ziua.
Ce se poate face in situatia in care duci masina in service, o repara, e totul ok...dar firma de asigurare intarzie in mod nejustificat sa dea acceptul de plata? Concret, masina e gata de o saptamana, dar nu o pot ridica din cauza acelui accept de plata.
Multumesc anticipat.
In primul rand, va trebui sa va prezentati la Asigurator sa vedeti daca dosarul de dauna este complet si dvs. ati semnat toate formularele specifice, inclusiv cererea de despagubire. Aceasta deorece de la data existentei dosarului complet curg termenele legale de acordare a despagubirii.
In al doilea rand, va trebui sa verificati, impreuna cu inspectorul de dauna care se ocupa de dosarul dvs. daca service-ul nu a 'incarcat" devizul de reparatie in mod nejustificat, acesta fiind unul din motivele posibile de intarziere a acceptarii sumei solicitate de service.
In al treilea rand, vedeti daca a fost trimis catre societatea de asigurare acel deviz?? cateodata, chiar ei intarzie remiterea lui si dau vina pe firma de asigurari.
Si, in ultimul rand, vedeti care e relatia de colaborare dintre firma de asigurari si societatea care a efectuat reparatia. In mod firesc, daca exista o conventie intre ei, vi se poate elibera masina chiar si dupa un accept telefonic intre inspectorul de dauna si reprezentantul service-ului.
.
adinasmn a scris:

Buna ziua.
Ce se poate face in situatia in care duci masina in service, o repara, e totul ok...dar firma de asigurare intarzie in mod nejustificat sa dea acceptul de plata? Concret, masina e gata de o saptamana, dar nu o pot ridica din cauza acelui accept de plata.
Multumesc anticipat.

Nu inteleg la ce va referiti cand afirmati ca "firma de asigurare intarzie in mod nejustificat sa dea acceptul". Nu am legea in fata,dar stiu ca termenul de plata a despagubirii (in cazul Dvs. acceptul de plata) este de 15 zile dupa depunerea ultimului document. Ati depus devizul la societatea de asigurare? Daca ati lasat-o pe seama transmiterii prin posta puteti astepta mult si bine. Primul sfat este sa depuneti urgent devizul la asigurator, daca nu ati facut-o.

In al doilea rand durata verificarii devizului si acceptarea platii depinde si de amploarea avariei. Nu este tot una sa verifici un deviz pentru revopsirea unei aripi in urma unei zgarieturi sau o avarie in urma impactului cu un cap de pod, de exemplu.

in fine, unele societati de asigurare amana plata despagubirilor din motive ce nu doresc sa le comentez. Depinde de societatea de asigurare.
adinasmn a scris:

Buna ziua.
Ce se poate face in situatia in care duci masina in service, o repara, e totul ok...dar firma de asigurare intarzie in mod nejustificat sa dea acceptul de plata? Concret, masina e gata de o saptamana, dar nu o pot ridica din cauza acelui accept de plata.
Multumesc anticipat.

Domnilor avocati, sa inteleg, ca daca firma asiguratoare intarzie 1 luna cu acceptul de plata , eu nu imi pot ridica masina? e lege? este absurd, eu merg regulamentar pe sosea, un dobitoc ma loveste, ma duc la rca, imi face constatare, duc masina in service, ei imi rezolva problema la 4 saptamani(f mult, dar asta e alta problema), si cei de la asigurari mai intarzie cu acceptul de plata inca 2 saptamani, din cauza birocratiei, sau cel mai sigur ca isi tin banii in banca sa faca pui, si cu cat intarzie mai mult, cu atat castiga mai mult, tot eu trebuie sa sufar? de ce ? consider ca daca service-ul a facut contract cu o firma de asigurare, sa isi rezolve problemele de plata intre ei, eu nu am nici o vina, exista vre-o lege care imi interzice sa imi iau masina din service, atata timp cat acceptul de plata nu a fost facut? ......

welcome to romania....