Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... fals si uz de fals
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

fals si uz de fals

Sotul meu a lucrat la o banca si a cerut refinantarea unui credit cu garantie imobiliara. Mie mi-a spus ca doreste refinantarea deoarece are acces la o dabanda mai mica. I-am adus de la serviciu adeverinta de venit si, deoarece nu m-a chemat la banca sa semnez contractul, am crezut ca nu i s-a aprobat refinantarea. Dupa 2 ani am gasit contractul refinantarii in care eu figurez la co-imprumutat si exista o semnatura care nu imi apartine. Ofiterul de credit nu m-a chemat sa semnez noul contract de imprumut, asa cum e legal. Am aflat ca exista si o ipoteca facuta la notar de care nu stiu, am cunostinta doar de cea din primul credit. Primul credit ipotecar era in valoare de 22.000 euro iar al doilea de 40.000 euro, din care s-a platit primul credit ipotecar. Sotul meu s-a stabilit in strainatate, suntem in divort, nu mi-a trimis bani de rata iar eu sunt pe punctul de a pierde casa. Ce sanse am sa nu-mi pierd casa? Daca banca imi ia casa voi fi obligata sa platesc diferenta de credit neacoperit din vanzarea locuintei?
evident ca banca va executa pana acoperiti creditul.
dvs trebuie neaparat sa va angajati un avocat si sa incepeti demersurile pe latura penala. trebuie sa se cerceteze daca exista o semnatura falsa si cui ii apartine.