Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 318
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 318

buna ziua
o societate de transport persoane inregistrata ca platitor Tva in Romania poate deduce tva platit pe extern pentru carburant si taxe drum pentru intreg anul 2010?
pina cind e termenul ?
ce sa fac daca in 2010 l-am contabilizat pe cheltuiala?
Tva-ul inscris pe fact din afara Ro nu se deduce (asa cum se face cel de pe fact emise in Ro). In schimb puteti sa cereti restituirea lui conform procedurilor existente.

Inregistrarea pe cheltuieli este corecta.