Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Somatie pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Somatie pensie

Buna ziua,

Avem un angajat care trebuie sa plateasca 700 de lei ca pensie incasata necuvenit, deoarece a fost pensionar de invaliditate, dar a fost angajat cu 8 ore (norma intreaga) pe o perioada de timp(aproximativ 2 luni)
Am observat greseala ca a fost angajat cu 8 ore in loc de 4.

As vrea sa va intreb ce se poate face in acest caz, deoarece dansul trebuie sa plateasca catre Casa de Pensii suma amintita mai sus.
Problema se rezolva intre pensionar si casa de pensii daca aceasta a constatat ca pensia a fost incasata necuvenit. Fie merge si plateste la caserie, fie casa de pensie ii va pune poprire pe pensie. Exista si posibilitatea suspendarii pensiei si reevaluarea medicala.
Buna ziua,

De ce trebuie sa plateasca banii acestia??As dori sa stiu daca era angajat numai cu 4 ore mai primea somatia?Care este legea referitoarea la acesta problema?
Legea pensiilor.