Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... auditor intern?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

auditor intern?

X-(Sunt noua pe forum, dar sper ca pe acest site si forum poate obtin un raspuns la o dilema, nu numai a mea, ci si a colegilor mei...Iata : suntem o primarie locala, avem in jur de 60-70 angajati (functionari publici) si in rest ceva personal contractual...un buget de maxim 8-9 milioane roni (sunt cifre aprox) si intrebarea mea este : SE IMPUNE OBLIGATORIU ANGAJAREA UNUI AUDITOR INTERN ? si daca DA, ce conditii de studii si de pregatire trebuie sa indeplineasca ? ce cerinte sunt necesare ca sa se angajeze si daca TREBUIE sa fie functionar public ?#-o
si daca NU - si totusi EXISTA UN OM ANGAJAT PE POST ...cum poate fi contestat ?....
CE CONDITII trebuie sa indeplineasca o primarie ca sa fie obligata sa angajeze ca functionar public un AUDITOR INTERN ?

=D> Va rog din suflet un raspuns si va multumesc anticipat !!! sau daca nu se poate afla, indrumati-ma undeva pe net...am cautat pe google dar mi se dau site-uri cu legislatie si asta o stiu....
In cadrul primariilor, auditorul intern trebuie sa fie functionar public sau poate fi contractual? In cazul in care exista unul contractual si are studii economice, iar altul, care este functionar public, are master in marketing, audit si expertiza contabila, poate cere postul? In baza carei legi?