Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lichidatorul mi-a eliberat acte pentru somaj cu date ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lichidatorul mi-a eliberat acte pentru somaj cu date false si formulare necompatibile

Lichidatorul mi-a eliberat acte pentru somaj cu date false si formulare necompatibile.
La AMOFM mi s-au respins aceste acte si m-am adresat lichidatorului pentru remedierea acestora. Acesta ma poarta cu diverse amanari. Intrebarea mea este in ce termen trebuie sa imi elibereze aceste acte deoarece in momentul de fata nu am alte venituri si nici asigurari medicale.
Revin cu intrebarea ce pot face pentru a urgenta eliberarea actelor pentru somaj de la lichidatorul (firma este in insolventa - procesul fiind incheiat la tribunal)/.

Va multumesc anticipat
Depuneti o sesizare la ITM , in care mentionati refuzul lichidatorului de a va elibera actele pentru somaj.
Problema este ca nu refuza. Ma amana cu diferite pretexte. Ce pot face sa urgentez eliberarea acestor acte?
florin96 a scris:

Problema este ca nu refuza. Ma amana cu diferite pretexte. Ce pot face sa urgentez eliberarea acestor acte?

Si amanarea tot un fel de refuz este ... este optiunea dvs sa apelati la institutiile abilitate care va pot ajuta in solutionarea problemei, deoarece pe cale amiabila se poate observa tergiversarea solutionarii problemei de catre lichidator ...