avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere Rusalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere Rusalii

Acu ceva timp, Presedintele a fost de acord cu modificrea Codului Muncii privind acordarea a inca 2 zile libere legale,
dar, =D>, nu a promulgat legea deorece a mai vrut inca o zi libera, de Sfanta Marie.
Pana la Sf.Marie mai e, dar Rusaliile sunt foarte aproape...
Cine e la curent cu ce s-a mai intamplat?
Se pregateste sa apara ceva??
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 18:07, 13 Iunie 2008
Nu se stie niciodata ;)...
Hhhhhmmmm, tare bine ar prinde =D> Ne anunti si pe noi daca stii ceva?
=D> In aceasta dimineata Calin Popescu Tariceanu a aprobat modificarea Codului Muncii si AVEM LIBER PE 15 SI 16 IUNIE de Rusalii. =D> =D> =D>
Cred ca maine se va publica si in Monitorul Oficial si la stiri
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2008
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
nikol.ilea a scris:

=D> In aceasta dimineata Calin Popescu Tariceanu a aprobat modificarea Codului Muncii si AVEM LIBER PE 15 SI 16 IUNIE de Rusalii. =D> =D> =D>
Cred ca maine se va publica si in Monitorul Oficial si la stiri


din pacate, am verificat stirea si nu s-a dovedit a fi adevarata.
iata aici informatii privitoare la forma legii adoptata de senat si inaintata camerei deputatilor:
www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2008
Admin, administrator
Daca am citit bine, acel articol este despre cererea de reexaminare ceruta de presedinte in luna aprilie in care propunea o completare si anume introducerea ca sarbatoare legala a zilei de 15 august.
Fiind respinsa aceasta cerere, proiectul de lege pastreaza forma initiala.
Daca informatia furnizata de nikol.ilea se adevereste si va fi publicata si in Monitorul Oficial se pare ca vor fi incluse ca sarbatori legale in care nu se munceste si prima si a doua zi de Rusalii .
Intrebarea mea ar fi, ce sanse sunt sa fie liber pe 16 iunie 2008? :D
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2008
crimson, utilizator

Alte discuții în legătură

Modificare art. 134 codul muncii monica.daliu monica.daliu Stiti cumva daca a fost modificat codul muncii, articolul 134? Avem mai multe zile libere? (vezi toată discuția)
24 ianuarie florentinavlad39 florentinavlad39 Ce se aude cu ziua libera in 24 ianuarie, in institutii nu se stie nimic, v-a aparea in monitor doar dupa ce trece data?:(( (vezi toată discuția)
30 noiembrie este declarata zi libera ? popanaid popanaid Buna dimineata tuturor ! Va rog sa-mi spuneti daca ziua de 30 noiembrie a fost declarata zi libera ( Sf. Andrei ). Stiu ca a fost o propunere insa nu stiu ... (vezi toată discuția)