Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... garantie incaltaminte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

garantie incaltaminte

Buna ziua,
Am cumparat in urma cu aproximativ 2 luni o pereche de cizme din piele in valoare de 200 RON, cu garantie de 60 zile. La prima purtare s-a desprins o capsa si le-am dus la magazin, unde am primit o noua pereche, in cadrul garantiei. La urmatoarea purtare, acelasi defect, aceeasi capsa cazuta, m-am intors la magazin. Aici nu mai aveau aceleasi cizme pe stoc si am cerut returnarea banilor. mi s-a spus ca banii nu se pot returna, dar imi pot alege marfa din magazin de acelasi pret. din pacate nu mai este nimic pe placul meu, si sincer nu mai vreau sa cumpar pantofi din acest magazin avand in vedere calitatea indoielnica a marfii. in plus, nu mi se pare echitabil sa schimb o pereche de cizme din piele pe o pereche de pantofi din inlocuitor de piele+crema de ghete si as prefera returnarea banilor, care imi este refuzata. cine are dreptate?
cred ca ar fi bine sa va adresati protectiei consumatorului...
Aveti idee ce raspuns mi-ar da protectia consumatorului? (oricum asta este urmatorul pas). Multumesc