Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Incaltaminte neconforma
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Incaltaminte neconforma

Buna ziua!
Ieri, 11.10.2015, am achizitionat o pereche de ghete. Astazi le-am purtat si am constatat ca intra apa in ele, ceea ce nu mi se pare corect, ele fiind din piele. Am mai purtat incaltaminte din piele si nu mi s-a intamplat asa ceva. Am primit certificat de garantie in care este specificat ca "infiltratiile de apa in interiorul pantofului nu reprezinta un defect al produsului", dar pare un certificat de garantie general. Acelasi certificat l-as fi primit si la o pereche de cizme. Asadar, nu am nici o sansa sa-i schimb sau sa-mi recuperez banii pe ele?
crynula, utilizator
Incaltamintea achizitionata trebuie sa aiba si niste instructiuni de utilizare.
Daca ati respectat intocmai aceste instructiuni, puteti sesiza Protectia consumatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ data, asupra prevederii din certificatul de calitate de care amintiti.