avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordare sporuri grupa I si II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordare sporuri grupa I si II

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca mama mea care a iesit la pensie la data de 01.05.1990 la limita de varsta si are vechimea totala in munca de 45 ani 01 luni 23 de zile din care vechime efectiva in grupe de munca: grupa I 21 ani 04 luni 01 zile si grupa a II 13 ani, 03 luni si 22 zile beneficiaza de majorarea care s-a acordat din ianuarie 2011 pentru grupele I si II de munca?
Multumesc din suflet.
Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2011
carpinisan, utilizator
Cel mai recent răspuns: negut , utilizator 19:56, 22 Martie 2011
multumesc din toata inima
va rog sa imi spuneti ve acte trebuie sa anexez la cerere si ce sa cer concret: acordarea sporurilor pentru grupele I si II sau recalcularea pensiei?
Va redau o interventie simpla(reala):
Buna ziua.Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr............

Multumesc mult pentru intelegere.

13/03/2011 12:50

RASPUNS: Cererea ds. a fos transmisă Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Prestaţii urmând ca în cel mai scurt timp posibil să vă comunicăm decizia de recalculare conform prevederilor legale. 16.03.2011
Daca in decizie este scris ca mama dv. are ani lucrati in grupe trebuie sa faceti doar cerere la casa de pensie pentru aplicarea legii privind majorarea pensiei
.Inca nu s-a marit la toata lumea nici in martie,probabil nu au ajuns sa calculeze la toti pensionarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea punctului de pensie pentru: grupa i si grupa ii / spor de vechime Marivona Marivona Am doua probleme la care va rog foarte mult sa-mi raspundeti si anume: 1. nu mi s-a recalculat punctajul mediu anual dupa noua lege a pensiilor desi am ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner paulicas paulicas sunt pensionar de mina,am iesit la pensie in 1990 cu un punctaj de 2,11919 dupa o vechime de 44 ani,5 luni,2 zile.vreau sa stiu daca o sa beneficiez de marirea ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a de munca adela65 adela65 Buna ziua, Mama mea a lucrat intr-o intreprindere chimica, beneficiind de grupa a IIa de munca. In 1987 a fost pensionata de boala , in 1992 a trecut la ... (vezi toată discuția)