Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordare sporuri grupa I si II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordare sporuri grupa I si II

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca mama mea care a iesit la pensie la data de 01.05.1990 la limita de varsta si are vechimea totala in munca de 45 ani 01 luni 23 de zile din care vechime efectiva in grupe de munca: grupa I 21 ani 04 luni 01 zile si grupa a II 13 ani, 03 luni si 22 zile beneficiaza de majorarea care s-a acordat din ianuarie 2011 pentru grupele I si II de munca?
Multumesc din suflet.
carpinisan, utilizator
multumesc din toata inima
va rog sa imi spuneti ve acte trebuie sa anexez la cerere si ce sa cer concret: acordarea sporurilor pentru grupele I si II sau recalcularea pensiei?
Va redau o interventie simpla(reala):
Buna ziua.Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr............

Multumesc mult pentru intelegere.

RASPUNS: Cererea ds. a fos transmisă Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Prestaţii urmând ca în cel mai scurt timp posibil să vă comunicăm decizia de recalculare conform prevederilor legale. 16.03.2011
Daca in decizie este scris ca mama dv. are ani lucrati in grupe trebuie sa faceti doar cerere la casa de pensie pentru aplicarea legii privind majorarea pensiei
.Inca nu s-a marit la toata lumea nici in martie,probabil nu au ajuns sa calculeze la toti pensionarii