Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general am emis chitanta dar am incasat prin banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

am emis chitanta dar am incasat prin banca

Vand marfa in tara prin firme de curierat.

1. eu am trimis coletul cu marfa iar in colet am bagat factura si chitanta care reprezinta contravaloarea marfii + taxa de transport ;
2. am platit curierului taxa de transport( am primit factura si chitanta de la curier)
3. clientul final primeste marfa si plateste curierului valoarea facturata de mine din factura si chitanta din colet + taxa de transport
4. curierul imi trimite mie prin banca intraga suma primita de la client ( cea facturata de mine + taxa de transport)

Intrebare:
Eu am taiat chitanta clientului final ( desi nu am incasat banii in ziua respectiva, ci cateva zile mai tarziu) dar prin banca( prin transfer interbancar ) si nu de la el ,ci de firma de curierat.
Nedumerirea mea este ca am taiat chitanta (s-a inregistrat in 5311) iar eu am primit banii prin banca ( 5121)
Unde am gresit?

Si ce inregistrari fac?
1.411=707
411=704
chitanta pe care am taiat-o: 5311= 411 (desi nu am incasat efectiv)

2. factura si chitanta primite de la curier :
624=401
401=5311

si cand primesc banii prin banca de la curier ce inregistrare fac? sau unde am gresit?
5121= ??

Cum fac? mersi mult, mult, mult,
Da este bine .
Multumesc din tot sufletul.
vioviod a scris:

Multumesc din tot sufletul.

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti. Daca pot sa ajut cu ceva, o fac cu multa placere.