avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general am emis chitanta dar am incasat prin banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

am emis chitanta dar am incasat prin banca

Vand marfa in tara prin firme de curierat.

1. eu am trimis coletul cu marfa iar in colet am bagat factura si chitanta care reprezinta contravaloarea marfii + taxa de transport ;
2. am platit curierului taxa de transport( am primit factura si chitanta de la curier)
3. clientul final primeste marfa si plateste curierului valoarea facturata de mine din factura si chitanta din colet + taxa de transport
4. curierul imi trimite mie prin banca intraga suma primita de la client ( cea facturata de mine + taxa de transport)

Intrebare:
Eu am taiat chitanta clientului final ( desi nu am incasat banii in ziua respectiva, ci cateva zile mai tarziu) dar prin banca( prin transfer interbancar ) si nu de la el ,ci de firma de curierat.
Nedumerirea mea este ca am taiat chitanta (s-a inregistrat in 5311) iar eu am primit banii prin banca ( 5121)
Unde am gresit?

Si ce inregistrari fac?
1.411=707
411=704
chitanta pe care am taiat-o: 5311= 411 (desi nu am incasat efectiv)

2. factura si chitanta primite de la curier :
624=401
401=5311

si cand primesc banii prin banca de la curier ce inregistrare fac? sau unde am gresit?
5121= ??

Cum fac? mersi mult, mult, mult,
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 15:42, 7 Iunie 2008
Da este bine .
Multumesc din tot sufletul.
vioviod a scris:

Multumesc din tot sufletul.


Nu ai pentru ce sa-mi multumesti. Daca pot sa ajut cu ceva, o fac cu multa placere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)
Monografie cont colector RobertR RobertR Buna ziua, Colaborez cu o firma de curierat pentru a livra produsele catre client iar clientul plateste contravaloarea lor ramburs, pe baza de chitanta ... (vezi toată discuția)