Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cum pot intra in somaj?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cum pot intra in somaj?

Buna ziua. Am lucrat la o firma de pariuri hipice din Bucuresti timp de 1 an si 3 luni si am avut si contract de munca. Totul era bine si frumos pana cand au inceput sa intarzie cu salariile. In urma cu doua saptamani ne-au anuntat ca firma nu mai avea cum sa ne platesca salariile. Mentionez ca banii pt salarii veneau de la investitori straini. Am intrat toti angajatii in concediu fara plata pana la sfarsitul lunii cu promisiunea ca ne vom primi banii pana pe 15 aprilie. As vrea sa stiu cum as putea sa beneficiez de somaj si ce trebuie sa fac. Multumesc anticipat
Pentru a putea beneficia de somaj trebuie ca incetarea contractului dv de munca sa se faca din motive neimputabile dv.
Asa incat, lasati angajatorul sa ia el initiativa desfacerii contractului dv, prin desfiintarea postului pe care il ocupati.