Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

Am absolvit facultatea de filologie in 1980.Am lucrat :
1. 1 sept 1980-31oct 1985 ca profesor in inv.
2. 1 noi 1985- 29 iulie 1997 traducator (in aceasta perioada am mai lucrat in plus 3 luni pe un concediu de maternitate la o biblioteca)
3. 30 iulie 1997 si in prezent am revenit la activitatea de pRofesor.

INTREBARi:1. La calcularea sporului de vechime se ia in considerare si facultatea, sau vechimea mea este doar 28 ani
2. Pentru profesori se acorda un spor de fidelitate de 15% pentru activitate neintrerupta in invatamant de 10 ani (ori la un alt punct se mentioneaza in "Statutul cadrelor didactice" ca, la calcularea vechimei se ia in considerare orice alta activitate desfasurata care are legatura cu specializarea de pe diploma--eu lucrand si ca traducator)
3. Tot profesorii primesc si un spor de 3% pentru stress. Acesta face deja parte din salariul de baza sau se calculeaza separat?

Va multumesc
Instanta de judecata trebuie sesizata, in acest sens, in termen de 3 ani de zile de la data nasterii dreptului la actiune. Deci din 2005.
va multumesc foarte mult pentru timpul acordat problemei mele!!!
Am lucrat ca educatoare din 1991 nefiind calificata .In 1998 am terminat Colegiul Pedagogic si m-am titularizat ca institutor-educatoare.In 2000 am luat examenul de definitivat iar in 2006 gradul II.Problema mea este daca vechimea pe perioada cat am fost suplinitoare este considerata vechime in invatamant.Din 1998 si pana acum sunt 10 ani si eu sunt trecuta la transa de vechime 6-10 ani Daca vechimea pe perioada de suplinire ar fi in invatamant ar trebui sa fiu incadrata la transa de vechime 14-18 ani .Mentionez ca nu am mai lucrat in alta parte si am terminat un liceu teoretic
Da, perioada cat ati lucrat ca suplinitoare in invatamant se considera vechime in invatamant.
va multumesc si va rog sa-mi spuneti si legea sau articolul de lege prin care pot dovedi ca vechimea pe perioada cat am fost suplinitoare este vechime in invatamant