Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Societate civila sau birou? URGENT
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Societate civila sau birou? URGENT

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o am. Eu nu am studii juridice si nu stiu ce sa aleg. Am terminat un curs de mediatori si acum trebuie sa ma autorizez si trebuie sa aleg intre doua lucruri: birou de mediere su societate civila de mediatori. Nu stiu ce implica societatea civila de mediatori si care ar fi capitalul pentru aceasta societate? Va multumesc pentru raspuns.
Cristea Marina a scris:

Societatea civila profesionala se infiinteaza la registrul comertului?

Nuuuu!!! Hotararea nr. 5/ 13.05.2007 pentru aprobarea regulamentului de organizare si functionare a Consiliului de Mediere (MO 505/27.07.2007, art. 33 alin (2): "Contractul de societate civila profesionala si statutul acesteia se inregistreaza la Consiliu":) Este societate civila nu comerciala!
rtek, utilizator
Multumim frumos pentru raspuns. Intrebarea este ce facem dupa? Se merge la Administratia Financiara si se inregistreaza societatea civila? Cum se platesc impozitele ptr aceasta? Se poate tine contabiliate simpla sau este obligatoriu un contabil autorizat?
Societatea civila profesionala, este o asociere intre doua sau mai multe persoane fizice care au calitatea de liber profesionist. Ea se inregistreaza ca atare la fisc, obtinandu-se un cod identificare fiscala (in baza autorizatiei emise de catre Consiliul de Mediere). Contabilitatea se tine in partida simpla (registru jurnal, registru inventar, registrul mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, RUC, etc). Daca sunt salariati se depun declaratiile de rigoare, state de plata, etc. Daca este platitoare de tva se intocmeste decontul trimestrial sau anual, functie de CA. La inceputul activitatii se face pentru intreaga societate o declaratie de impozit estimat. Fiecarui asociat ii va reveni o cota din venitul realizat, in functie de contractul de asociere incheiat. La sfarsitul anului fiscal, se depune o declaratie speciala la fisc cu venitul realizat de intreaga societate si fiecare membru al societatii isi depune la AFP de domiciliu declaratia anuala de venit, proportional cu cota detinuta in contractul de asociere. Emite factura si chitanta (nu este obligata sa achizitioneze casa de marcat)
rtek, utilizator