Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratiile lunare pentru SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratiile lunare pentru SRL

Am infiintat o firma in octombrie 2010 si pana acum nu am inceput activitatea. Luna aceasta o sa ma decid daca suspend temporar activitatea le Camera de Comert sau incep activitatea propriu zisa. Ideea este ca ultima data cand am mers sa depun la Finante declaratia a fost in ianuarie pt luna decembrie, iar acum am practic lipsa pe ianuarie, februarie si martie (care se depune pana pe 20 aprilie) Cand am mers la ei mi-au spus ceva cum ca a fost ok pana acum, fiindca eu aveam de depus trimestrial, pe cand inainte imi spusesera sa vin luanar pana la data de 24 a fiecarei luni. Intrebarile mele sunt:
1 - Pt a face aceste declaratii cum ca sunt pe zero si nu am inregistrat nimic in aceste 3 luni, cam cat ma poate costa daca merg la un contabil anume (intreb fiindca nu am unul si am de facut aceste declaratii pana pe 20 aprilie)
2 - Mai pot eu amana decizia de a suspenda activitatea firmei temporar? Eu as avea nevoie inclusiv pana in luna mai, insa voi ramane tot pe zero, intrebarea mea este ma paste vreo amenda? Am obligatia sa dau oricum ceva la stat chiar daca nu am inregistrat venit /profit ci am fost pe zero?!
Multumesc foarte mult.