Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe perioada determinata

O colega are CIM pe durata determinata 01.01.2009 - 31.12.2009. In noiembrie 2009 i s-a prelungit contractul pe o perioada de 1 an, respectiv 01.01.2010 -31.12.2010. La 1 aprilie 2010 si-a suspendat contractul pentru concediu de crestere si ingrijire copil.
Ce acte se vor intocmi cand reveni la serviciu? Contractul ei initial mai este valabil?
1. Fiind vorba de un CIM pe perioada determinata acesta inceteaza de drept (art.56j din Codul muncii) la data expirarii sale (31.12.2010), indiferent in ce situatie se afla salariata in cauza.
2. Daca doriti sa o angajati dupa CCC o puteti face incheind un alt CIM.
Contractul a incetat la data la care est especificat. CIC nu prelungeste CIM
23geo a scris:

O colega are CIM pe durata determinata 01.01.2009 - 31.12.2009. In noiembrie 2009 i s-a prelungit contractul pe o perioada de 1 an, respectiv 01.01.2010 -31.12.2010. La 1 aprilie 2010 si-a suspendat contractul pentru concediu de crestere si ingrijire copil.
Ce acte se vor intocmi cand reveni la serviciu? Contractul ei initial mai este valabil?

Nu mai este valabil c.i.m., intrucat la 31.12.2010 a incetat de drept.
Legat de durata CIM pe perioada determinata, daca angajata nu ar fi fost in CCC, data de 31.12.2010 ar fi fost considerata lucratoare sau, fiind data de incetare a CIM, este prima zi in care nu mai lucreaza?
crenguta79, utilizator
Legea nu reglementeaza aceasta situatie .... sunt pareri pro si contra despre ce fel de zi este aceasta data ..
Cornel Vasile, Consilier juridic