avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog un sfat

am facut o actiune privind obligarea de a face si vineri ajungem la a doua infatisare. paratul a executat obligatia ce o avea, urmand ca vineri la al doilea termen sa imi retrag actiunea, sa renunt la ea. totusi eu pot sa-i cer paratului cheltuieli de judecata plus onorariu de avocat, deoarece mi-a produs un deranj??? adica a asteptat sa-l dau in judecata, apoi imediat si-a efectuat obligatia. ii pot cere cheltuieli de judecata desi vineri imi voi retrage actiunea???????
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 16:47, 2 Aprilie 2011
Daca renuntati la judecata, e posibil sa fiti dvs. obligat sa platiti cheltuieli de judecata:)
De ce nu depune el dovada indeplinirii obligatiei la dosar, dvs. solicitati cheltuieli si se termina procesul?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Martie 2011
Ana-Maria Dutescu, Avocat
eu sunt reclamantul, eu am platit taxa de timbru si onorariul avocatului meu iar paratul a efectuat obligatia imediat dupa primul termen. pot sa-i cer cheltuieli de judecata?
S-a inteles ca sunteti reclamantul:) credeti ca daca putea vreun parat sa renunte la judecata, mai exista vreun proces in lumea asta?

Va redau din Codul de procedura civila:
Art. 246. - Reclamantul poate sa renunte oricand la judecata, fie verbal in sedinta, fie prin cerere scrisa.
Renuntarea la judecata se constata prin incheiere data fara drept de apel.
Daca renuntarea s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Cand partile au intrat in dezbaterea fondului, renuntarea nu se poate face decat cu invoirea celeilalte parti.
Daca nu aveati avocat ,intelegeam intrebarea , dar asa?????::closedtopic:
Ultima modificare: Duminică, 3 Aprilie 2011
avvalentina, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma judec cu casa de pensii si vreau sa renunt la judecata ginet ginet am dat casa de pensii in judecata, am platit si expertiza, iar expertul mi/a spus ca ar trebui sa ma retrag si mi se inapoiaza banii pe expertiza. As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Exista termen renuntare proces ? anniela anniela Buna dimineata. Daca am fost data in judecata ,intr-o cauza civila, si apoi s-a facut cerere de renuntare la acest proces in decurs de cateva zile, citatiile ... (vezi toată discuția)
Care e procedura de retragere din dosar ? rafaels rafaels [b]daca unul dintre reclamanti doreste sa se retraga, cum se procedeaza...... depune o cerere?[/b] (vezi toată discuția)