Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maine e 1 aprilie! Aveti in ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maine e 1 aprilie! Aveti in ’’sertar’’ vreo pacaleala memorabila?

De multi ani sunt in garda de 1 aprilie, pentru ca in 1998 am fost pacalita profesionist.
Eram nou angajate (doar de 3 saptamani) eu si inca 2 colege, iar biroul nostru era la etajul 3 al institutiei. Stiam ca se discuta o reorganizare a institutiei, asa ca atunci cand seful nostru a venit si a zis sa pregatim calculatoarele, imprimantele si ce mai avem prin birouri ca intr-o jumatate de ora ne mutam la parter ne-am executat cu tot zelul de care eram in stare – in definitiv si mobila din toata casa o poti muta daca-ti pui mintea in 30 de minute, si iti mai ramane timp si de-o tigara.
Am scos toate cablurile, am pus putinele lucruri care le aveam in 2 cutii (2 cutii pentru toate 3) si cand am fost gata, l-am sunat sa trimita oameni sa ne ajute. S-a scuzat ca nu are pe cine si ca sa le aducem cum putem, pe rand. Cand am ajuns cu prima tura – monitoarele (va aduceti aminte cum erau acum 13 ani monitoarele?) si am intrat in biroul unde ne spusese sa le ducem, am dat peste sefa de la Resurse Umane care cred ca era dupa o supradoza de vitamina C. Fatza ei din clipa in care ne-a vazut am imitat-o dupa aceea mult timp in diverse ocazii. Norocul nostru a fost ca seful (si inca vreo cativa, ca doar nu avea farmec fara spectatori) a intrat imediat dupa noi.

Insa ne-am razbunat dupa cativa ani, vreo 3, nu mai tin minte exact, cand tehnica de calcul avansase iar noi ne ’’specializasem’’. Am luat un model de decizie a directorului general si am falsificat-o, ca sa zic asa: l-am ’’mutat’’ pe seful intr-un departament unde coordonator era cineva cu care nu se intelegea deloc, pe functie de executie, am scanat si stampila... ce mai, era EXACT ca deciziile veritabile. Secretara ne-a fost complice, l-a chemat:
- Ai o decizie, hai sa-ti dau exemplarul tau (procedura este ca trebuie sa semneze de primire)
Desigur ca noi intamplator :whistle: eram prin secretariat.
- Ce naiba de decizie? a fost intrebarea lui cand a intrat
- Eeeh... a oftat secretara, si i-a dat-o.
...A meritat sa asteptam atata timp razbunarea. O citea, si ochii i se mareau proportional cu numarul randurilor :O
Dupa ce a parcurs paragraful cu decizia propriu-zisa, a zis
- Imi bag [editat] in decizia lui, eu nu semnez :closedtopic:
moment in care n-am mai putut sa ne stapanim si am izbucnit in ras, oricum si pana a citit mimica lui a fost destul de greu de suportat. Atunci si-a dat seama ca a fost pacalit, s-aaaaaa intors spre noi X-(, dar am spus repede:
- Tu ai inceput! Iti aduci aminte cand ne-ai facut sa ne luam satra si sa ne ducem la X in birou :P ?
...Si-a adus aminte, si am scapat.

Voi?
havera a scris:

Muresan Felicia a scris:

:oops: eu am primit o farsa din partea naturii :slap: pe 1 aprilie s-a nascut soacra mea....:confused:

Cand am citi prima data mesajul, am crezut ca si-a facut si sotul meu cont pe avocatnet :stunned:
Deci sunteti 2 de care stim pana acum in clubul asta :)

=D> Sunteti..colosale..:happy:

1.-Felicia...sotul tau stie, :hm: ca tu sti cind s-a nascut..mama lui?
2.-Havera,...nu esti de parere ca nu ne iese :confused: socoteala???,esti sigura ca Felicia este Felicia?
3.-Eu ce trebuie sa fac sa fiu in ...ton cu voi?..sa mai busesc un 4x4..:hm:dar al cui??.Hm,am citeva...oferte...:yeah:
=D>

Am si eu o farsa. Tot adevarata. Am sunat la colegele mele sa le spun (era acum doi ani) sa le spun ca a aparut o noua declaratie ..... declaratia privind obligativitatea declararii texelor si impozitelor ce privesc...dar mai bine va dau numarul declaratiei si cititi voi! Le-am sfatuit sa sune sa sune direct, numarul declaratiei fiind acelasi cu numarul de telefon, adica 112, unde primesc asistenta directa!
Bineinteles ca atunci cand am vazut ca au intentia sa sune le-am oprit!

De cand a aparut intr-adevar obligatia de a declara pe formular 112, imi tot spun ca am cobit!

ContSters167247, utilizator
SILVANAA90 a scris:

2.-Havera,...nu esti de parere ca nu ne iese :confused: socoteala???,esti sigura ca Felicia este Felicia?

:O o sa-i trimit o invitatie, daca o accepta sigur nu e sotul meu :D

Am luat o pacaleala de dimineata de la seful (altul decat acela despre care vorbeam la inceput:) ) dar nu o s-o spun pentru ca ar fi prea mult de povestit si nici nu prea merita. In schimb, acum vreo 2 ore a venit un coleg si a zis:
- Am fost la director si a spus sa mergeti amandoua (acum suntem 2 in birou) pana la el.
- Ok, hai, ca te tinem din treaba, i-am zis convinsa ca vrea sa ne pacaleasca - si prima pacaleala a fost tot cu diri.
- Mai, nu glumesc, serios, e vorba despre ... si a zis de ce ne cheama.
- Si de ce sa mergem amandoua, are fantezii?
Nu l-am crezut.
Dar peste un sfert de ora ne-a sunat El si a zis:
- Aveti nevoie de masina ca sa veniti pana la mine?
:stunned: :stunned: (astea suntem eu si colega mea). Era pe bune.
Ideea e ca daca am postat aici, sunt vie si nevatamata (in caz ca cineva si-ar face probleme pentru mine :bow: )
ContSters196669, utilizator
Interventie…

Avand in vedere si luand in considerare ca maine nu este 1 Aprilie – pentru ca este azi – acest topic va fi inchis.

:closedtopic:
Dianaaaa! M-ai pacalit, m-ai pacalit =D>
Jur ca mi s-a strans inima cand am citit mp de la moderator, dar stii cat sunt de cuminte si m-am gandit asta e, dar pacat, poate ar mai fi scris unii-altii :sorry: Mie mi se parea frumos ce s-a scris pana acum :((
Si dupa ... nu stiu cate secunde, destul de multe, tusti la topic pentru ca mi-a fulgerat prin cap (se pare ca pe canalul deja facut):
E 1 APRILIE!
Nu-i doar ziua maica-mii, e si ziua aceea in care se pare ca degeaba mi-am pus eu mutrita dragalasa si m-am milogit sa fiu iertata pe considerente de sarbatoare in familie, mi-am furat-o. Insa mi-a placut, esti the be(a)st, lady, I love you :love::love:

Am incercat sa glumesc, insa adevarul e ca sunt foarte suparata, e a doua oara cand cineva ma supara asa tare pe forumul asta:(
Ma duc sa imi sterg contul :magic: