Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma declarata inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma declarata inactiva

Buna seara,

Un SRL care tocmai a fost declarat inactiv, ce obligatii fiscale mai are? Mai trebuie sa depuna declaratii, bilant?

Multumesc.
Aveti obligatia sa depuneti bilantul .
Si declaratiile lunare nu?
A fost in suspendare trei ani, apoi s-a depus doar bilantul inca vreo doi, n-au solicitat regim derogatoriu dar nici n-au depus alte declaratii. Acum am vazut ca firma a fost declarata de fisc inactiva.

Sunt sanse sa o lichideze ei, din oficiu?
Lichidarea unei firme (inchiderea) o face Registrul Comertului, nu ANAF. Firma a fost declarata inactiva de ANAF deoarece nu ati depus declaratii fiscale dupa perioada de 3 ani.
Ce conditii ar trebui indeplinite sa se lichideze de catre Registrul Comertului din oficiu si sa nu trebuiasca sa platesc lichidator?
"uitati" sa depuneti bilantul anual sau mai bine cereti Registrului Comertului inchiderea firmei...nu va trebuie contract cu un lichidator pentru asta. daca ANAF isi da acordul catre Registrul Comertului (in sensul ca nu aveti datorii fiscale sau declaratii nedepuse) atunci se face un bilant de lichidare si..gata
Lazar Dorin-Alexandru, Contabil