Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Sesizare Curtea Europeana de Justitie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Sesizare Curtea Europeana de Justitie

Buna ziua,

Am atacat la Curtea Constitutionala un articol de lege si cererea mea a fost respinsa (articolul a fost declarat constitutional) fara sa se analizeze aspectele de neconstitutionalitate pe care le-am ridicat.
As dori sa atac, pentru incalcarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, acelasi articol la Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene.
Pot sa fac acest lucru direct ca persoana fizica si daca da care este baza legala?

Multumesc
igrozea, utilizator
Nu cred ca ar fi posibila oa ctiune la C.E.J. ... exista ceva care se poate face la C.E.J., dar nu stiu daca este psoibil in cazul dvs ...
Actiunea in neindeplinirea obligatiilor - Aceasta actiune permite Curtii de Justitie sa controleze respectarea de catre statele membre a obligatiilor care le revin in virtutea dreptului comunitar. Sesizarea Curtii de Justitie este precedata de o procedura prealabila initiata de Comisie prin care i se da statului membru posibilitatea de a raspunde plangerii indreptate impotriva sa. Daca aceasta procedura nu determina statul membru sa isi indeplineasca obligatiile, poate fi introdusa in fata Curtii de Justitie o actiune pentru incalcarea dreptului comunitar.
Multumesc pentru raspuns, puteti sa-mi spuneti cum pot sa aflu care sunt obligatiile ce revin Romaniei (legiuitor, Curtea Constitutionala) in virtutea dreptului comunitar?
Multumesc,
Ionut