Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garantia de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garantia de participare

Buna ziua,
In cazul in care o societate nu castiga o licitatie garantia de participare o recupereaza? (banuiesc ca atunci cand o castiga nu se recupereaza) .Multumesc
88 alin. 2 din HG 925/2006 care prevede următoarele: „Garanţia de participare, constituită de ofertanţii a căror ofertă nu a fost stabilită câştigătoare, se returnează de autoritatea contractantă după semnarea contractului de achiziţie publică cu ofertantul/ofertanţii ale cărui/căror oferte au fost desemnate câştigătoare, dar nu mai târziu de 3 zile lucrătoare de la data expirării perioadei de valabilitate a ofertei.”

vedeti si [ link extern ]
Toti ofertantii isi recupereaza garantia de participare si cei declarati necastigatori si ofertantul castigator. Doar in cazul in care se incalca anumite reguli (ex. retragerea ofertei inainte de expirarea perioadei de valabilitate, etc - vezi OUG 34/2006) garantia se pierde