Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta vs bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta vs bon fiscal

Buna ziua,

Stie cineva daca mai nou o societate este obligata sa emita bon fiscal catre o alta societate....? Eu nu stiu de asa ceva, poate stie cineva....

Multumesc.
atat timp cat "magazinele" biiiip vand si la persoane fizice ("consumatori") si juridice ("comercianti"), eu zic ca ar fi nevoie de gestiuni separate.

Legea 650/2002 care aplica ordonanta 99/2000 (modificata cu Legea 211/2008) stabileste diferenta dintre comertul cu ridicata si comertul cu amanuntul astfel:
c) comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi;
d) comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

... "exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare" se sanctioneaza cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi;
Ordonanţa nr. 99/2000 (r1) privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă, Monitorul Oficial, Partea I nr. 603 din 31/08/2007

nu comerciantu' care cumpara si revinde greseste, ci "magazinul" biiiiip, ca n-are gestiuni separate...
ca daca ar avea gestiune cu ridicata (cum e obligat de lege, pentru ca vinde de regula si la unii (persoane fizice) si la altii (persoane juridice)), comerciantu' cumparator, pentru revanzare, ar cumpara d-acolo (din gestiunea aia, "cu ridicata")...
degeaba se scrie ce se scrie pe factura ("interzisa revanzarea")...
pentru ca, in realitate, s-a facut vanzare "cu ridicata", nu cu amanuntul...
numai ca nu vor sa recunoasca, ca le e greu (aduce costuri) sa separe gestiunile...
e mai usor (mai convenabil pentru ei), sa ingramadeasca clientii ("consumatori"/"comercianti") la un loc... desi nu (prea) au voie:rolleyes:

...chiar mentiunea de o fac pe factura (oricum o mentiune fara rost, pentru ca un vanzator nu poate interzice cumparatorului ce poate face cu marfa pe care a platit-o) ii "da de gol" (si ei stiu, dar se fac ca nu stiu, ca in realitate nu fac numai comert cu amanuntul, adica nu vand "de regula" numai persoanelor fizice, "consumatori")...

... o fac mai mult, asa, "la deruta", ca "acoperire"...

... si meeerge, nu se sesizeaza nimeni...:rolleyes:

ContSters123067, utilizator
Buna dimineata

Dar nu intotdeauna trebuie gestiune separata de engros si en detaille ; pot sa cumpar de la magazinul biiip si sa am ch. de protocol sau intretinere (curatenie de exemplu )
PJ cumparatoare are nevoie de factura pentru deductibilitate si pentru justificare in conta ; magazinul isi face datoria, emite factura si scrie pe ea "interzis revanzarea" acoperindu-se de riscurile sanctiunii pe legea 12 .
Problema este cu cei care cumpara cu o factura in ianuarie, si apoi cu bonuri fiscale tot restul anului, pe care le arunca la gunoi , si ... ca un facut, marfa aia cumparata in ianuarie nu se vinde deloc ! N-o vrea nimeni ... e in stoc si la inventarierea din decembrie ...
:strong: