avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta vs bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta vs bon fiscal

Buna ziua,

Stie cineva daca mai nou o societate este obligata sa emita bon fiscal catre o alta societate....? Eu nu stiu de asa ceva, poate stie cineva....

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:56, 16 Aprilie 2011
Multumesc.
atat timp cat "magazinele" biiiip vand si la persoane fizice ("consumatori") si juridice ("comercianti"), eu zic ca ar fi nevoie de gestiuni separate.

Legea 650/2002 care aplica ordonanta 99/2000 (modificata cu Legea 211/2008) stabileste diferenta dintre comertul cu ridicata si comertul cu amanuntul astfel:
c) comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi;
d) comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

... "exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare" se sanctioneaza cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi;
Ordonanţa nr. 99/2000 (r1) privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă, Monitorul Oficial, Partea I nr. 603 din 31/08/2007

nu comerciantu' care cumpara si revinde greseste, ci "magazinul" biiiiip, ca n-are gestiuni separate...
ca daca ar avea gestiune cu ridicata (cum e obligat de lege, pentru ca vinde de regula si la unii (persoane fizice) si la altii (persoane juridice)), comerciantu' cumparator, pentru revanzare, ar cumpara d-acolo (din gestiunea aia, "cu ridicata")...
degeaba se scrie ce se scrie pe factura ("interzisa revanzarea")...
pentru ca, in realitate, s-a facut vanzare "cu ridicata", nu cu amanuntul...
numai ca nu vor sa recunoasca, ca le e greu (aduce costuri) sa separe gestiunile...
e mai usor (mai convenabil pentru ei), sa ingramadeasca clientii ("consumatori"/"comercianti") la un loc... desi nu (prea) au voie:rolleyes:

...chiar mentiunea de o fac pe factura (oricum o mentiune fara rost, pentru ca un vanzator nu poate interzice cumparatorului ce poate face cu marfa pe care a platit-o) ii "da de gol" (si ei stiu, dar se fac ca nu stiu, ca in realitate nu fac numai comert cu amanuntul, adica nu vand "de regula" numai persoanelor fizice, "consumatori")...

... o fac mai mult, asa, "la deruta", ca "acoperire"...

... si meeerge, nu se sesizeaza nimeni...:rolleyes:




Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
ContSters123067, utilizator
Buna dimineata

Dar nu intotdeauna trebuie gestiune separata de engros si en detaille ; pot sa cumpar de la magazinul biiip si sa am ch. de protocol sau intretinere (curatenie de exemplu )
PJ cumparatoare are nevoie de factura pentru deductibilitate si pentru justificare in conta ; magazinul isi face datoria, emite factura si scrie pe ea "interzis revanzarea" acoperindu-se de riscurile sanctiunii pe legea 12 .
Problema este cu cei care cumpara cu o factura in ianuarie, si apoi cu bonuri fiscale tot restul anului, pe care le arunca la gunoi , si ... ca un facut, marfa aia cumparata in ianuarie nu se vinde deloc ! N-o vrea nimeni ... e in stoc si la inventarierea din decembrie ...
:strong:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se ține gestiunea unui magazin de papetărie care vinde atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice? mi s-a spus că trebuie să am două gestiuni paulica_67 paulica_67 Am un magazin de papetarie.marfa o vand clientilor numerar, cu bon de casa, iar unor firme o vand cu factura ,pe care o platesc ulterior la trezorerie sau ... (vezi toată discuția)
Comert cu ridicata sau cu amanuntul? nicolae mariana nicolae mariana Buna ziua, Acum o saptamana mi-au iesit actele pentru firma.Obiectul de activitate este \\"Comert cu ridicata a altor masini si echipamente\\"-cod Caen ... (vezi toată discuția)
Gestiune cu ridicata cimpazu cimpazu buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca dintr-o gestiune cu ridicata pot vinde atat la persoane juridice cu factura cat si la persoane fizice cu bon ... (vezi toată discuția)