Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime neintrerupta in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime neintrerupta in invatamant

Sunt angajat in invatamant din 1996 pana in prezent. In anul scolar 2003/2004, am beneficiat de concediu fara plata, cu catedra rezervata, titular fiind, dupa care am revenit la catedra. Perioada concediului fara plata se poate considera vechime neintrerupta in invatamant la stabilirea sporului de stabilitate? Multumesc.
Nu, concediul fara plata nu constituie vechime in niciun domeniu.
Perioada de rezervare a postului didactic sau a catedrei, în condiţiile articolului 101 din Legea nr.128/1997, se considera vechime la catedra.
Da, se considera vechime in invatamant.

Personalul didactic titular poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar sau universitar, o data la 10 ani, cu aprobarea institutiei de invatamant superior sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, cu rezervarea catedrei pe perioada respectiva.

Personalul didactic, care se afla in prima situatie are dreptul la rezervarea postului didactic sau a catedrei, care se considera vechime la catedra iar cel aflat in a doua situatie nu are aceste drepturi, cu exceptia cazurilor in care a desfasurat activitati de invatamant sau in interesul invatamantului.
ContSters202075, utilizator