Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cineva specializat in frauda informatica?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cineva specializat in frauda informatica?

Intr-un dosar de frauda informatica sa aprobat o expertiza care ulterior sa efectuat cred eu total gresit..cineva pe aici cat de cat cu niste cunostinte mai bogate sau cineva specializat pentru niste pareri?Va rog astept raspuns.

Va multumesc anticipat
Ca sa avem ce raspunde trebuie intai sa cunoastem povestea...
Buna

Povestea e in felu urmator.. am fost acuzat de inselaciune,grup organizat si frauda informatica, la tribunal reusesc sa dovedesc nevinovatia cu privire la inselaciune si grup ogranizat... cer expertiza legat de frauda informatica.. mi-o respinge si ma condamna la 4 ani de inchisoare 3 frauda informatica 2 acess ilegal la o baza de date 2 modificare si nustiu ce si 2 tot pe un articol de frauda informatica.Acum care e treaba cu frauda informatica... pe mine m-au luat in legatura cu niste acuzatii despre un caz de inselaciune ce se efectua pe un site de la noi din tara si avea loc la noi in tara.. eu de la inceput mi-am sustinut nevinovatia ulterior si fiind achitat .. dar facandumi-se perchezite informatica mi-au fost gasite niste date ce aveau legatura cu frauda informatica legate de alt site mare de vanzare din afara tarii noastre...acuma datele eu fost trimise de procuror unui reprezentant al acelui site.. si acela le interpreteaza total in dezavantajul meu si ma acuza de compromiterea a in jur de 500 de conturi de utilizator a site-ului respectiv.Defapt acele date ce sunt.. va explic in mare.. am niste e-mailuri in inbox .. primite de la anumite adrese si la unele mesaje sa analizat subiectul mesajului la unele continutul mai exact doar la unu.. si pe acele mesaje se fac niste interpretari care cum v-am spus mai sus duc cum ca am compromis eu 500 de conturi .. prin metoda phising chiar se dau la un moment dat in dosar in plangere si 2 site-uri de phising cu care sustine ca sau sustras 418 conturi si normal sunt bagate mie.. Eu acuma am cerut o expertiza informatica care cum v-am spus mai sus la tribunal mi-a fost respinsa.. dar la curtea de apel la apel imi este acceptata si se desemneaza un expert judiciar... ii se pun la dispozitie datele.. noi am facut obiectiviele expertizei si urmeaza a se face expertiza.. expertul face prima expertiza si o trimite la dosar... si a raspuns doar la cateva obiective.. si spune ca restu ori nu au fost bine formulate unele.. si la altele nu a putut raspunde ca nu a avut acess la CD-urile cu datele extrase .. Domnul expert a facut EXPERTIZA INFORMATICA pe actele de la dosar(plangerea reprezentatului site-ului si cu interpretarile aferente) asa la obiectivele la care a raspuns nu da nici un raspuns cert si concret si nu se lamureste nimic.Si eu am spus .. hai sa reformulam obiectivele care nu le-a inteles sa faca omu o expertiza cu niste raspunsuri certe.. Obiectivele sunau ceva de genu va dau doar un exemplu:Daca din datele extrase de la inculpat din calculator reiese ca a detinut si a folosit conturi de utilizator care nu-i apartineau.. ceva de genu.. si domnu meu expert si prima si a 2 a oara cu suplimentul la expertiza le face pe actele de la dosar...expertiza facute pe acte din dosar.. eu va intreb este normal asa ceva?Expertiza informatica pe acte? Eu aveam nevoie de o expertiza informatica pe datele extrase de la mine din calculator si expertul sa le analizeze sa vedem daca se gasesc conturi de utilizator,tranzactii, sau orice fraude efectuate.Si cand colo nu sa facut asa ceva si asa a ramas expertiza si domnu judecatorii sunt in ceata cu frauda informatica.. la fel si avocatul care ma reprezinta.. si ma duc la inchisoare pe niste lucruri de frauda informatica bagate pe capu meu care cu o expertiza simpla se putea dovedi contrariu.. mentionez ca in afara de acele e-mailuri si cateva linkuri copiate nu mi sau gasit programe de pshising .. pagini false folosite la pshising pentru a compromite date... ip-ul meu nu se regaseste nici intr-un cont de utilizator compromis ba din contra reprezentantul site-ului a gasit vreo 3 -4 ip-uri din Romania ... 1 din curtea de arges si restu din bucuresti.. si nici nu am nici cea mai mica legatura nici nu le-am accesat sau folosit acele 2 site-uri de phising care reprezentatul le baga in dosar si spune ca s-au compromis 418 conturi.Deci cam asta e treaba si nu imi vine sa cred cum functioneaza toata treaba asta... mentionez ca sunt dintr-o localitate mai mica... si am incercat sa gasesc un avocat cu minime cunostinte despre internet/calculator/frauda informatica/ dar nu am reusit sa gasesc si domni judecatori de la apel au spus e o chestie noua si pentru noi... deci nustiu dar nimeni nu a inteles nimic si cred ca raman mai mult ca sigur cu condamnarea pe conturi compromise(frauda informatica) fara sa se fii facut clara ca de pe calculatorul meu sa compromis clar contul cutare...doar povesti si interpretari... nustiu dar suntem in 2011 si nu m-am gandit ca se poate chiar asa....tragic.Cam asta e povestea
Astept raspuns de la cineva specializat sau cu cunostinte necesare in domeniu..

Va multumesc
V-am citit povestea si in Drept Penal, in masura in care s-au gasit in casuta dvs acele emailuri legate de licitatia falsificata, constituie probe. Inteleg ca expertiza informatica nu privea acele emailuri, ci ceva diferit, deci oricum nu puteau invalida respectivele probe. Care este mai clar intrebarea?
Eu am cerut sa se faca expertiza pe datele extrase de la mine din calculator sa se gaseasca vreo legatura cu acele licitati frauduloase in afara de acele e-mailuri pe care le-am primit in inbox, adica daca eu va trimit d-voastra acele mesaje in inbox asta nu inseamna ca dumneavoastra ati compromis sau ati pus licitati frauduloase...ati inteles ideea?.Va rog sa ma scuzati daca nu ma exprim sau va explic exact pe inteles... nu am studii sau f multe cunostinte in domeniu.