Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... acte identitate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

acte identitate

salutari tuturor as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema verul meu se va casatori prin civil el lucreaza impreuna cu sotia in afara tarii de mai mult timp intrebarea mea este:daca ei vin in tara si fac cununia civila si vor sa se intoarca imediat la munca pot avea ceva problemecu identitatea sotiei la frontiera avand in vedere ca-si va schimba numele de familie cred ca nu o sa ramana mult timp in tara si stiu ca eliberarea unei noi crti de identitate dureaza va multumesc mult
Care este cetatenia viitoarei sotii ?
Daca nu este cetatean a unei tari UE aceasta trebuie sa beneficieze de viza de intrare
Radu Gabrian, Mediator
Nu va avea nicio problema la iesirea din tara ... insa va trebui sa-si schimbe documentele de identitate cu noul nume.