Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... SUMAL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

SUMAL

O firma care cumpara cherestea de rasinoase uscata si rindeluita la dimensiuni specifice pentru utilizarea in productia de pereti tip sandwich, sarpante prefabricate ( ferme de acoperis prefabricate) si ca elemente constructive specifice construirii caselor cu structura din lemn, are obligatia de a opera cu sistemul SUMAL? Mentionez ca firma nu comercializeaza cheresteaua. O utilizeaza in procesul de fabricatie a elementelor prefabricate pt. case cu structura de lemn, pe care apoi le vinde cu TVA.
Colegii de breasla spun ca in urma discutiilor purtate la analiza sistemului SUMAL s-a hotarat ca utilizatorii finali ( de ex. fabrici de mobila , ateliere) sa inregistreze in contabilitate NIR-uri ca sa se poata face control incrucisat la avizele de insotire si atat. Nu trebuie sa foloseasca programul SUMAL. Deci cum este corecta interpretarea legii in cazul mai sus prezentat ca nu am chef sa ne calce ITRSV-ul si sa ne cocoseze cu amenzi? Va multumesc din suflet pentru raspuns.
daca nu revinde produsul nu trebuie sa foloseasca SUMAL
Va multumesc pt raspunsul promt. In caz de control ITRSV sau garda financiara ce argumente pot folosi pt a sustine acest punct de vedere.