Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 120, lit. j) din OUG nr. 195/2002
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 120, lit. j) din OUG nr. 195/2002

Buna ziua
Ieri, in Vinerea Mare, mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 30 de zile.

In localitate (Rm Sarat) am intrat in depasirea unui sir de 3 masini, in capul careia se afla MCV-ul Politiei Rutiere. M-am incadrat in depasire dupa ce am vazut ca din contrasens nu se apropie nimic, apropiindu-ma de o intersectie dirijata in cruce, unde trebuia sa fac stanga.
Inainte de a-mi finaliza manevra si de a depasi loganul Politiei, din dreapta (drum fara prioritate, intersectie dirijata prin STOP) a iesit un alt autovehicul care s-a incadrat pe directia mea mers (adica a virat stanga in intersectie).
Ne-am evitat reciproc, dupa care am revenit pe banda mea,in fata loganului, am semnalizat stanga si mi-am continuat drumul.
Am fost oprita de agent si sanctionata pentru "depasire in intersectie". Incercand sa-l combat ca intr-o intersectie dirjata oricum este permisa depasirea, dar eu in momentul in care am ajuns in intersectie eram deja pe sensul meu, nu pe contrasens, agentul mi-a predat procesul verbal cu urmatoarele constatari:

A condus "autovehicolul" (da, agramat) BZ XX XXX efectuand o depasire neregulamentara la "autovehicolul" B XX XXX "cind" din sens opus se apropia un alt "autovehicol", fiind obligat sa efectueze manevra de evitare, fapta savarsia este prevazuta de art 120 j/ din 195/02 si sanctionata cu 100/3/e din 195/02.
Abatarea a fost filmata.

Ok, acum incep intrebarile mele pt dumneavoastra.
- in intersectia dirijata clar este permisa depasirea, nu pricep de ce mi-a scris ca este neregulamentara manevra mea (scrie undeva ca loganurile de Politie nu se depasesc?)
- desi inainte si dupa inmanarea procesului verbal m-a tocat la cap ca am depasit in intersectie si am depasit in intersectie, observ ca nu pentru asta am fost sanctionata de fapt, ci pentru ca din sens opus venea o masina cand eu depaseam.
- autovehiculul care iesea de pe strada din dreapta si care avea STOP trebuia sa se asigure temeinic, nu sa-mi iasa in fata. Eu circulam pe drumul cu prioritate, singura grija pe care trebuia sa o am la virajul spre stanga fiind prioritatea de dreapta, pentru cei care vin din fata.

Am citit tot pe forumul dvs ca pentru abaterile filmate este nevoie de un formular de PV diferit. Imi puteti spune daca acest lucru mai este valabil si de unde imi dau seama ce fel de formular am?
In plus, cred ca ma ajuta faptul ca exista o filmare (daca exista), pentru ca se observa ca celalalt auto venea de pe drumul fara prioritate.

Nu stiu cat de relevant este, dar eu conduc un matiz, care se infige mai greu, motiv pentru care este posibil sa nu fi fost vazuta de celalalt auto atunci cand am inceput manevra de depasire.

Ce este drept, in acea intersectie exista o trecere de pietoni. Daca tot voia sa-mi ia permisul ca la carte, putea sa-mi treaca depasire pe trecerea de pietoni. Din filmare pot fi deduse alte incriminari pe parcursul procesului?

Pentru ca a fost foarte ezitant cand mi-a explicat PV-ul si mi-a mai spus ca as mai fi comis o alta abatere (ca as fi depasit in intersectia din sensul giratoriu, cand eu de fapt mi-am preselectat banda), imi doresc foarte mult sa depun contestatie.
In orasul nostru mic si Sara(t)c, Politia isi permite cam multe, atat verbal, cat si la nivelul volumului de amenzi.
120 J ???
In primul rand, art. 120 din OUG 195/2002 face parte din capitoul VIII - Cai de atac impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, si nu are nici o legatura cu vreo abatere de la normele rutiere (si nu are nici o litera j).
Oricum, daca este asa cum spuneti, filmarea va poate ajuta, asa ca depuneti in termen de 15 zile plangere contraventionala, iar cu certificatul de grefa va recuperati permisul de conducere, pana la judecarea plangerii..
Luati totusi legatura cu un avocat.
Am gasit cele spuse de dvs, dar si asta:

[ link extern ]

Cred ca despre masura aceasta este vorba

Art. 120 (1)Se interzice depăşirea vehiculelor:

a)în intersecţii cu circulaţia nedirijată;

b)în apropierea vârfurilor de rampă, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;

c)în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;

d)pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m;

e)pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;

f)pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m înainte de acestea;

g)în dreptul staţiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;

h)în zona de acţiune a indicatorului "Depăşirea interzisă";

i)când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;

j)când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitare a coliziunii; (ok, iar daca conducatorul nu s-a asigurat temeinic?)

k)pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

(2)Se interzice depăşirea coloanei oficiale.
Depuneti in termen de 15 zile contestatia la Judecatoria la care este arondat locul faptei. Cu certificatul de grefa redobanditi permisul de conducere pana la solutionarea contestatiei. Pana la primul termen de judecata formulati o argumentare temeinica atat din punct de vedere juridic si tehnic a nevinovatiei Dvs.
Succes!!!
Din nefericire, nu se poate face mare lucru atata timp cat manevra a fost filmata.
Intradevar dvs. ati depasit cele 3 autoturisme, dar fiind abia in depasirea primului autoturism, cel iesit din intersectie nu avea cum sa vada manevra dvs. de depasire, el incadrandu-se legal pe banda lui de mers (dealtfel nici nu a fost oprit de echipajul de politie, care filmand totul putea prin semne specifice politiei, sa-l determine sa opreasca), astfel ca dvs. din neglijenta ati fortat pedala de acceleratie, incadrandu-va pe banda dreapta.

Tocmai aceasta manevra periculoasa au surprins-o politistii pe camera de filmat si este o proba temeinica si legala in instanta.

Dvs. trebuia sa incetiniti si sa reveniti pe banda de mers, eventual "strecurandu-va" intre celelalte autoturisme, fara a pune in pericol autovehicolul care se deplasa regulamentar din sens opus.

Hai sa gandim logic si sa nu gasim mereu vina politiei rutiere, cu toate ca aceasta, in multe cazuri face abuz. Cazul in speta nu este un abuz al politiei rutiere. Nici mie nu-mi plac politistii rutieri, mai ales atunci cand abuzeaza de statutul pe care il au, dar mai au si ei dreptate uneori.

De precizat, ca dvs. nu aveati de unde stii, ca in fruntea coloanei de 3 masini se afla un echipaj al politiei, care era in misiune de patrulare pe un drum national, nefiind atenta la "detaliile" traficului, altfel cu siguranta va reincadrati pe banda de mers incat sa nu periclitati siguranta rutiera.

Aveti multe de invatat, dar omul din greseli invata.

Conduceti prudent !