Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transcriere acte de stare civilã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transcriere acte de stare civilã

Dacă un basarabean a obţinut, după depunerea jurământului, certificatul de catăţenie română doreşte să-şi stabilească reşedinţa în România, are nevoie, în prealabil, de transcrierea certificatului de naştere, sau poate să facă acest lucru ulterior stabilirii, la reşedinţa de judeţ? dacă cineva poate să mă "lumineze" în problema aceasta, rog să lase şi un nr de telefon unde să-l contactez.
da,transcrierea inainte
Cristina Voicu, Avocat
problema este ca transcrierea actelor din Moldova se face doar la consulat si la OSC sect 1 din Buc si durează 3-4 luni.