avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie gradina din jurul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie gradina din jurul blocului

Hristos a inviat!

As dori sa ma ajutati si pe mine cu o problemuta. Am doi vecini care nu inteleg ca nu trebuie sa arunce resturi menajere in gradina blocului (paine, mucuri de tigari etc.).
Ce poate face asociatia de proprietari pentru a le da o lectie ca trebuie sa pastreze curatenia?

Va multumesc anticipat!
In acest caz nu puteti folosi decat discutia de la om la om!
Chiar daca includeti in ROI acest aspect, nu aveti la dispozitie metode de constrangere, numai de persuasiune.
Unii inteleg si de vorba buna, numai sa vada ca vecinii lor ii dezaproba.
O sa fie foarte greu. De anul trecut tot vorbim cu frumosul si ii rugam sa pastreze curatenia si parca vorbim alta limba.

Va multumesc!
Bunele maniere nu sunt prevazute a fi implementate prin dispozitiile care guverneaza activitatea si functionarea asociatiilor de proprietari .
Eventual presedintele si comitetul executiv pot dispune masuri care sa fie comunicate proprietarilor,dar care nu garanteaza materializarea regililor de buna convietuire
La noi in asociatie,ne-am confruntat cu situatia in care proprietari,interesati in curatenia de Paste,au schimbat una alta prin apartament
A fost foarte trist pentru aceia care au trudit sa curete si sa sadeasca flori,sa vada cum pe spatiul fost curat,peste noapte au" rasarit" bibelouri, vas si rezervor de WC ...
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2011
goe_07, utilizator
asta denota lipsa de bun simt.
eu stau la parter si va dati seama ca eu suport toata mizeria in nas.
Cunoastem si suportam "beneficiile"detineri de apartament la parter ...care variaza intre agonie si extaz ...de la truda de sadire si ingrijire permanenta salcie,
magnolie,gerbera,gladiole,la greu exprimarea senzatie cand se constata disparitia acestora sau aparitia de peturi care au continut bulion,foi de varza si alte probe ce materializeaza ,sa exprimam decent lipsa celor 6-7 ani de acasa ale vecinilor ...

Alte discuții în legătură

Balcon la parter emine emine Buna ziua, Locuiesc (cu chirie) intr-un bloc de 4 etaje la parter. Proprietarul a construit in urma cu cativa ani (inainte ca eu sa inchiriezl) un balcon in ... (vezi toată discuția)
Constructie gard fara autorizatie/obstructionare acces dborsanu dborsanu Buna seara, Pe scurt: una din cele 6 scari ale blocului. Vecina noua la parter de un an. De cand a venit doar reclamatii, defrisare gradina acum o luna, iar ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului danfery danfery buna ziua. de aproximativ 15 anu ma ocup de ingrijirea spatiului verde din spatele blocului unde locuiesc, eu locuid la parter. acu ceva timp, in urma unor ... (vezi toată discuția)