Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pentru pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pentru pensia de invaliditate

Sotul a lucrat 5 ani in spania acuma beneficiaza de somaj .......in total are 35 ani de munca........nascut in 2 iunie 1955......din cauza ca sa inbolnavit si a avut mai multe interventii chirurgicale as dorii sa fac un dosar pentru a fi pensionat pe caz de boala........cum sa procedez.........inca mai este in evidenta medicului din spania.......
In primul rand vreau sa corectez un raspuns dat in discutia de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
Domnul nu poate beneficia de pensie anticipata partiala inainte de implinirea varstei de 60 de ani.

Pentru pensia de invaliditate nu exista un dosar propriu-zis (in aceasta faza). Pentru evaluarea capacitatii de munca se depun la cabinetul de expertiza medicala o cerere si documentele medicale. Nici in Legea nr. 263/2010 nici in HG nr. 257/2011 nu sunt prevazute alte acte.