Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei de intretinere minor

Am o problema: fostul sot n-a mai platit pensia de intretinere la copil de peste 4 luni. Am incercat sa depun o cerere la firma lui ca sa-i opreasca banii din salariu si sa mi-i trimita prin posta acasa, dar au refuzat chiar si sa imi inregistreze cererea spunand ca pe ei nu ii intereseaza "tiganeala" asta. Intrebarea mea este: nu erau obligati macar sa imi primesca cererea si sa imi dea raspuns la ea in 30 zile, chiar si daca raspunsul ar fi fost negativ? Pur si simplu nu au vrut sa stea de vorba, probabil cine stie ce le spusese fostul sot despre mine. Ce pot eu sa fac in situatia asta? Multumesc.
Legea 192/2006 privind medierea
Art. 64. - (1) Pot fi rezolvate prin mediere neintelegerile dintre soti privind continuarea casatoriei, exercitiul drepturilor parintesti, stabilirea domiciliului copiilor, contributia parintilor la intretinerea copiilor, precum si orice alte neintelegeri care apar in raporturile dintre soti cu privire la drepturi de care ei pot dispune potrivit legii.
(2) Intelegerea sotilor cu privire la desfacerea casatoriei si la rezolvarea aspectelor accesorii divortului se depune de catre parti la instanta competenta sa pronunte divortul.
Ca atare puteti apela la serviciile unui mediator autorizat in rezolvarea problemei dvs.Cautati pe net un Birou de mediator din localitatea dvs sau :
Click aici pentru a consulta tabloul mediatorilor: [ link extern ]
Neplata cu rea-credinta timp de doua luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca constituie infractiune de abandon de familie si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda. Formulati plangere penala la parchet si poate asa isi va reveni si isi va aduce aminte. Ce nu inteleg este de ce nu i se opreste sotului dvs. pensia pe statul de plata. Formulati o cerere la judecatorie pentru emiterea unei ordonante de poprire. (daca la data stabilirii pensiei avea acelasi loc de munca).
,
Buna ziua!
Nu, nu erau obligati.
Cererile de acest gen nu se fac asa.
Mergeti la un executor judecatoresc si faceti cererea de executare silita mentionandu-i ca este angajat la firma respectiva.
Va sti executorul cum sa faca cererea si cum sa-i instituie poprirea pe salariu si cum sa va obtina banii.
Problema este ca executarea silita se poate face numai in baza unei sentinte prin care sa se constate debitul, pe care sa o investiti cu formula executorie.
Simpla cerere pe care ati incercat dvs. sa o depuneti la firma nu constituie titlu executoriu.
Cu stima,
av. Silviu Serban
Mergeti la un executor judecatoresc si puneti in executare hot. jud. Este bine ca lucreaza sotul.Daca se sustrage intr-un fel, de la plata, mergeti la politie si faceti plangere pentru abandon de fam, temeiul art. 305 lit. c c pen., si depuneti si hot cu demersurile de la executor, pentru a dovedi reaua- credinta, Succes!:)
micheller a scris:

Am o problema: fostul sot n-a mai platit pensia de intretinere la copil de peste 4 luni. Am incercat sa depun o cerere la firma lui ca sa-i opreasca banii din salariu si sa mi-i trimita prin posta acasa, dar au refuzat chiar si sa imi inregistreze cererea spunand ca pe ei nu ii intereseaza "tiganeala" asta. Intrebarea mea este: nu erau obligati macar sa imi primesca cererea si sa imi dea raspuns la ea in 30 zile, chiar si daca raspunsul ar fi fost negativ? Pur si simplu nu au vrut sa stea de vorba, probabil cine stie ce le spusese fostul sot despre mine. Ce pot eu sa fac in situatia asta? Multumesc.

Neplata cu rea-credinta a pensiei alimentare ,timp de 2 luni consecutiv, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca constituie infractiunea de abandon de familie. Infracţiunea de abandon de familie, în varianta prevăzută în art. 305 alin. (1) lit. c) C. pen., este o infracţiune continuă, deoarece activitatea infracţională nu se epuizează la expirarea
Prin urmare, puteti sa faceti o plangere penala pentru savarsirea acestei infractiuni . De preferat, este s-o depuneti la Parchet si nu la Politie.

A doua varianta, este punerea in executare a hotararii prin care s-a stabilit obligatia de a plati pensia alimentara. In acest sens, mergeti la un executor judecatoresc si solicitati inceperea executarii silite a fostului sot prin poprire.