Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei de intretinere minor

Am o problema: fostul sot n-a mai platit pensia de intretinere la copil de peste 4 luni. Am incercat sa depun o cerere la firma lui ca sa-i opreasca banii din salariu si sa mi-i trimita prin posta acasa, dar au refuzat chiar si sa imi inregistreze cererea spunand ca pe ei nu ii intereseaza "tiganeala" asta. Intrebarea mea este: nu erau obligati macar sa imi primesca cererea si sa imi dea raspuns la ea in 30 zile, chiar si daca raspunsul ar fi fost negativ? Pur si simplu nu au vrut sa stea de vorba, probabil cine stie ce le spusese fostul sot despre mine. Ce pot eu sa fac in situatia asta? Multumesc.
micheller a scris:

Am o problema: fostul sot n-a mai platit pensia de intretinere la copil de peste 4 luni. Am incercat sa depun o cerere la firma lui ca sa-i opreasca banii din salariu si sa mi-i trimita prin posta acasa, dar au refuzat chiar si sa imi inregistreze cererea spunand ca pe ei nu ii intereseaza "tiganeala" asta. Intrebarea mea este: nu erau obligati macar sa imi primesca cererea si sa imi dea raspuns la ea in 30 zile, chiar si daca raspunsul ar fi fost negativ? Pur si simplu nu au vrut sa stea de vorba, probabil cine stie ce le spusese fostul sot despre mine. Ce pot eu sa fac in situatia asta? Multumesc.

Inainte de a incepe atatea demersuri care mai de care mai "violente" sfatul meu este sa mergeti la Biroul de Executari Civile din cadrul judecatoriei care a pronuntat sentinta si acolo rugati grefiera care se ocupa de acest compartiment sa verifice daca s-au trimis ordonantele de poprire si copia sentintei catre locul de munca al sotului. Acest lucru se face din oficiu de catre instanta la ramanerea definitiva a sentintei prin care s-a stabilit pensia de intretinere sau hotararea de divort prin care a fost obligat si la plata pensiei. Cine stie? Poate aveti vreo surpriza si constatati ca avand prea mult de lucru, grefiera a "uitat" sa trimita ordonanta si atunci cei de la locul de munca al sotului nici nu stiau despre ce e vorba si nici nu puteau inregistra nicio cerere ca venind din partea dvs.
Faceti intai acest demers. Instanta e obligata din oficiu sa duca la indeplinire o astfel de sentinta, insa ....se mai ratacesc si grefierele.
Apoi puteti merge si la parchet si la politie si la executorul judecatoresc....si unde mai vreti dvs.
Mihaela Hornea, Avocat
Acest tip de comportament este o chestie mai mult decat obisnuita.De multe ori autoritatile trateaza aceste mame care-si mananca nervii pe la usile lor(vezi subsemnata) ca pe niste scorpii care strica linistea acestor ingerasi de ,,barbati''.Eu am avut in 9 ani trei procese,cu anchetele sociale de rigoare(profesionale nu gluma) care inca nu au descoperit faptul ca el mai are un copil de aproape aceeasi varsta cu fiica-mea.Acum astept ultima hotarare pronuntata in 21 februarie......dar inca nu a catadicsit dna judecator da o scrie ca doar e vorba de un biet barbat de 40 de ani care nu are nici un venit(declarat as adauga eu) .......Ma intreb, retoric evident ,daca toti ne-am comporta ca aceste nefericite personaje cum ar mai lua dna judecator ,sau dna procuror leafa ( de bugetar) Ghinionul dumnealor este ca mai dau si de cate o obraznica asa ca mine ,cu nervi tari si cu tupeu.L-as recomanda tuturor mamicilor:nu renuntati si mult curaj.