Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

Ce as putea face in urmatoarea situatie: Fostul sot nu a platit pensie alimentara, eu avand hotarare judecatoreasca am angajat un avocat care a trimis o hartie la serviciu impreuna cu hotararea pt. virarea pensiei alimentare. Sunand zilele trecute la salarizare, am aflat ca acea hartie nu era ajunsa, cu toate ca a fost expediata acum 10 zile recomandata, mai mult, doamna de la salarii mi-a zis ca nu crede ca o sa poata sa-mi vireze banii pt. ca are o hartie de la banca pt. a-i opri fostului sot nu stiu ce imprumut neachitat.:(( Copilul meu oare va ramane fara acesti banuti?
Va multumesc
IPlingeti-va impotriva fiostului sot pentru savirsirea infractiunii prevazute de art. 305 lit. c cod penal pentru neplata pensiei si in paralel incercati sa faceti poprire prin intermediul uni executor judecatoresc
cerasella2001 a scris:

Ce as putea face in urmatoarea situatie: Fostul sot nu a platit pensie alimentara, eu avand hotarare judecatoreasca am angajat un avocat care a trimis o hartie la serviciu impreuna cu hotararea pt. virarea pensiei alimentare. Sunand zilele trecute la salarizare, am aflat ca acea hartie nu era ajunsa, cu toate ca a fost expediata acum 10 zile recomandata, mai mult, doamna de la salarii mi-a zis ca nu crede ca o sa poata sa-mi vireze banii pt. ca are o hartie de la banca pt. a-i opri fostului sot nu stiu ce imprumut neachitat.:(( Copilul meu oare va ramane fara acesti banuti?
Va multumesc
[/quo

"Nemo censetur ignorare legem"-"Nimeni nu poate invoca necunoasterea legii"

Intrf-o astfel de situatie este necesar sa formulati plangere pentru abandon familial,in conformitate cu prevederile art.305 c.pen,impotriva fostului dvs.sot pentru neplata cu rea credinta a pensiei de intretinere datorata minorului.
Este bine,daca nu aveti cunostinte juridice ca aceasta cerere sa fie redactata si sustinuta de un avocat.
De asemeni aveti posibilitatea ca dupa plata sumei datorate de catre sot sa renuntati la plangere in orice etapa a solutionarii ei(atat in timpul urmaririi penale ,cat si intimpul cercetarii judecatoresti) .
Radu Gabrian, Mediator
In cazul dumneavoastra sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abandon de familie, fapta prevazauta si sanctionata de art 305 codul penal.
ART. 305
Abandonul de familie
Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Dacă părţile nu s-au împăcat, dar în cursul judecăţii inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa, în cazul când stabileşte vinovăţia, pronunţă împotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 81.
Revocarea suspendării condiţionate nu are loc decât în cazul când, în cursul termenului de încercare, condamnatul săvârşeşte din nou infracţiunea de abandon de familie.

Faceti plangere penala si o depuneti la parchet.
Depuneti plangere penala impotriva sotului pt.abandon de familie,insotita de o copie dupa sentinta.Depuneti cerere de executare silita la executorul judecatoresc de poprire pe salariul sotului,dupa ce investiti sentinta cu formula executorie.
Multumesc pt. sfat, dar pe mine ma intereseaza in mod expres daca cei de la serviciul fostului sot au dreptate si anume cum ca fostul sot are datorii la nu stiu ce banca, intai ii opreste pentru banca si copilului meu nu mai trimite nimic. Legea nu spune ca pensia alimentara e prioritara?
Multumesc