Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Prelungire acord-cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Prelungire acord-cadru

Se poate prelungi un acord cadru sau este interzis?
Intrucat acordul-cadru nu reprezinta baza legala pentru angajarea fondurilor publice , acesta nu poate fi prelungit .Insa,contractele subsecvente atribuite in baza acordului cadru constituie temei legal pt.plata astfel ca , in opinia mea daca acordul cadru al dv.,spre exemplu s-e incheia sa spunem la 31.12.2010 , ca sa va acoperiti pentru perioada 01.01.2011 - 30.04.2011 ( si mai nou inca 2 luni...pana la 30.06.2011,dupa ordonanta 32/23.03.2011)aveati posibilitatea sa faceti un contract subsecvent inainte de 31.12.2010,care sa va acopere aceste 4 luni .In manualul emis de ANRMAP se precizeaza ca perioada de derulare a acordului cadru reprezinta perioada in interiorul careia ultimul contract subsecvent trebuie sa fie atribuit nu si executat / finalizat ( vezi pag.248 din vol.I - cel portocaliu emis de ANRMAP)
si daca expira in martie tot poate face prelungirea acordului subsecvent pe 6 luni?

Ares-3, moderator