avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Prelungire acord-cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Prelungire acord-cadru

Se poate prelungi un acord cadru sau este interzis?
Cel mai recent răspuns: astoria , utilizator 19:55, 28 Martie 2012
Intrucat acordul-cadru nu reprezinta baza legala pentru angajarea fondurilor publice , acesta nu poate fi prelungit .Insa,contractele subsecvente atribuite in baza acordului cadru constituie temei legal pt.plata astfel ca , in opinia mea daca acordul cadru al dv.,spre exemplu s-e incheia sa spunem la 31.12.2010 , ca sa va acoperiti pentru perioada 01.01.2011 - 30.04.2011 ( si mai nou inca 2 luni...pana la 30.06.2011,dupa ordonanta 32/23.03.2011)aveati posibilitatea sa faceti un contract subsecvent inainte de 31.12.2010,care sa va acopere aceste 4 luni .In manualul emis de ANRMAP se precizeaza ca perioada de derulare a acordului cadru reprezinta perioada in interiorul careia ultimul contract subsecvent trebuie sa fie atribuit nu si executat / finalizat ( vezi pag.248 din vol.I - cel portocaliu emis de ANRMAP)
si daca expira in martie tot poate face prelungirea acordului subsecvent pe 6 luni?

Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2012
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord - cadru vizamali vizamali Am incheiat un acord-cadru de furnizare produse cu valabilitate de 2 ani . Pe perioada de valabilitate a acestui acord cadru nu s-a incheiat niciun contract ... (vezi toată discuția)
Contract subsecvent acord - cadru jaguarxkr jaguarxkr Buna ziua, va rog sa imi precizati daca pot incheia un contract subsecvent pentru prestarea unor servicii pentru 8 luni de zile, in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Acord cadru paveltutunaru paveltutunaru termen de valabilitate acord cadru (vezi toată discuția)