Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract subsecvent Acord - Cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract subsecvent Acord - Cadru

Buna ziua, va rog sa imi precizati daca pot incheia un contract subsecvent pentru prestarea unor servicii pentru 8 luni de zile, in conditiile in care acordul-cadru in baza caruia se va incheia contractul subsecvent va expira in 2 luni. As aprecia daca ati indica art. alin. din actul normativ care interzice aceasta practica. Va multumesc!!!
Perioada de valabilitate a acordului cadru reprezinta o perioada in care AC are dreptul de a atribui contracte subsecvente, a caror valabilitate, in mod logic, poate depasi perioada de valabilitate a acordului cadru. La atribuirea contractelor subsecvente, tb. avute in vedere conditiile de atribuire prevazute de lege pentru aceasta.Imi pare rau ca nu ma puteti aprecia pentru acest raspuns deoarece nu pot indica nici un articol care interzice aceasta practica:D
Faneli a scris:

Perioada de valabilitate a acordului cadru reprezinta o perioada in care AC are dreptul de a atribui contracte subsecvente, a caror valabilitate, in mod logic, poate depasi perioada de valabilitate a acordului cadru. La atribuirea contractelor subsecvente, tb. avute in vedere conditiile de atribuire prevazute de lege pentru aceasta.Imi pare rau ca nu ma puteti aprecia pentru acest raspuns deoarece nu pot indica nici un articol care interzice aceasta practica:D

Multumesc pentru raspuns, insa, eu as interpreta altfel aici. Avand in vedere ca Acordul cadru constituie un izvor al contractului subsecvent, sunt de parere ca valabilitatea contractului subsecvent nu poate excede valabilitatii acordului cadru. Va rog sa ma contraziceti daca ma insel. Multumesc!
conform art. 3 lit b) din OUG 34/2006 acordul cadru este „intelegerea scrisa al carei scop este stabilirea elementelor/conditiilor esentiale care vor guverna contractele de achizitie publica ce urmeaza a fi atribuite intr-o perioada data”. deci perioada data care in fapt este si perioada acordului cadru se refera la atribuirea contractelor subsecvente iar nu si la exectarea lor.
opinia mea este in acord cu cea a colegului faneli si in partea cu a dvs. referitor afirmatia cum ca acordul cadru reprezinta un izvor pt. ctr. subsecvent.
gaina a scris:

conform art. 3 lit b) din OUG 34/2006 acordul cadru este „intelegerea scrisa al carei scop este stabilirea elementelor/conditiilor esentiale care vor guverna contractele de achizitie publica ce urmeaza a fi atribuite intr-o perioada data”. deci perioada data care in fapt este si perioada acordului cadru se refera la atribuirea contractelor subsecvente iar nu si la exectarea lor.
opinia mea este in acord cu cea a colegului faneli si in partea cu a dvs. referitor afirmatia cum ca acordul cadru reprezinta un izvor pt. ctr. subsecvent.

Avand in vedere ca legiuitorul a prevazut perioada maxima de valabilitate a unui acor cadru 4 ani, atunci orice contract subsecvent incheiat in interiorul aceste perioade este valabil, insa aceasta reglementare este foarte bine pliabila pentru contractele de furnizare produse, (inchei contractul si astepti livrarea) dar pentru cele de servicii, cum ar fi spre ex. salubrizare, se ajunge intr-un mod indirect la prelungirea acordului cadru pana la 5 ani. In acest sens am sa va exemplific:
Acordul cadru expira la data de 31.12.2011, la data de 30.12.2011 se incheie un ultim contract subsecvent (deci in interiorul perioadei de valabilitate a acordului cadru) care prevede servicii de salubrizare pe perioada 01.01.2012 - 31.12.2012. Prin aceasta practica, indirect acordul cadru isi produce efectele pentru 5 ani si nu 4 cat a fost maxim prevazut de legiuitor. Nu stiu daca s-a incalcat un act normativ concret dar cu siguranta se eludeaza prevederile OUG 34/2006. Astept pareri si, in masura in care se poate, fundamentari legale. Multumesc!
Daca legiuitorul ar fi gandit altfel, cu siguranta am fi intanit in HG 925 o formulare de genul <perioada de valabilitate a contractelor subsecvente nu poate depasi perioada de valabilitate a acordului cadru> O situatie oarecum similara o intalnim in aplicarea prev lit j art. 122 din OUG. Fundamentari legale care sa infirme aceasta opinie nu prea exista.Acordul cadru este un izvor, dar un izvor pentru atribuirea contractelor subsecvente, astfel incat el produce efecte numai in perioada de valabilitate pentru care a fost incheiat, autoritatea contractanta neavand dreptul sa atribuie contracte dupa expirarea acestei perioade. Dar, nefiind jurist....