Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comunicarea deciziei de recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comunicarea deciziei de recurs

Se comunica decizia de recurs in cazul in care s-a declarat recurs doar pentru faptul ca instanta de fond a suspendat cauza pentru nesolicitarea judecarii in lipsa ,cu toate ca acest lucru s-a cerut .In recurs s-a cerut doar anularea sentintei de suspendare , ceea ce s-a si admis .Decizia , in schimb , nu a fost comunicata de cca 60 de zile .
eugen82 a scris:

Temeiul legal este art.266 alin3 c.pr.civ., hotarirea se va comunica..cind este necesara pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului
Cum hotarirea data in recurs nu mai este atacabila nici cu apel nici cu recurs . nu mai este necesar sa se stabileasca de la ce data a comunicarii ar curge vreun termen de exercitare a vreunei cai de atac. Asa ca nu se mai comunica.

Buna seara!
Daca decizia din recurs schimba cuantumul unei popriri si nu se comunica niciunei parti, atunci cum afla angajatorul ca nu mai trebuie sa retina popritului o anumita suma, ci o alta?
Popritul trebuie sa-si faca rost de copia Deciziei si sa o duca angajatorului? La art. 269 c.pr.civ., ultimul alineat se specifica "Hotararea investita se va da numai partii care a castigat sau reprezentantului ei. " Daca popritul este perdantul, inseamna ca nu va reusi sa intre in posesia unei Decizii investita cu formula executorie?
Multumesc pentru orice precizare. Cu stima.
opt_mgh, utilizator