Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG 37/2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG 37/2011

Buna!Lamuriti-ma,deci potrivit acestei ordonante de urgenta orice persoana cu studii superioare (clar economice)poate tine contabilitate!intrebarea mea:am absolvit facultatea de stiinte economice Oradea,licentiata,asta inseamna ca pot sa-mi fac PFA si sa tin contabilitati la societati cu CA pana in 35000euro,si active pana in 35000euro?si pot sa le semnez si bilanturile?si de cand intra aceasta lege in vigoare?cu incheierea anului 2012?sau se poate de acuma ?multumesc!:sorry:
Un economist care intocmeste bilantul unei societati cu cifra de afaceri sub 35.000 euro va incheia o conventie de prestari servicii care se va incadra ca activitate independenta din punctul de vedere al art. 7 din Codul Fiscal.
da, intrebarea era daca este normal sa fie asa ...

Discutia este de principiu , fara sa tinem cont de apartenenta sau nu la un grup profesional sau altul si fara sa ne referim neaparat la situatia personala .

Un arhitect care termina facultatea , fara ca sa fie in Ordinul arhitectilor, poate semna proiectul unei case , hai sa zicem o casuta , ca sa pastram ideea de firma mica ?
Un absolvent de medicina care nu este medic de familie, poate profesa medicina asa, cu conventie civila ?La fel, o moasa ?
Un absolvent de drept poate pleda fara sa fie in Barou ?
Un absolvent de drept poate incheia acte autentice fara sa fie notar ?

Magda Staicu, Consultant fiscal
Magda Staicu a scris:

da, intrebarea era daca este normal sa fie asa ...
(...)

Normalitatea este relativa in functie de loc, de timp etc. Normalitatea din Romania e diferita de cea din China sau Iran si e, de asemenea, diferita de normalitatea Romaniei de dinainte de 1989.

In egala masura, normalitatea dorita de Iulian Manea difera de cea dorita de Magda Staicu.
Iulian MANEA, Contabil
Magda Staicu a scris:

da, intrebarea era daca este normal sa fie asa ...

Discutia este de principiu , fara sa tinem cont de apartenenta sau nu la un grup profesional sau altul si fara sa ne referim neaparat la situatia personala .

Un arhitect care termina facultatea , fara ca sa fie in Ordinul arhitectilor, poate semna proiectul unei case , hai sa zicem o casuta , ca sa pastram ideea de firma mica ?
Un absolvent de medicina care nu este medic de familie, poate profesa medicina asa, cu conventie civila ?

discutia fiind de principiu...
autorizarea (inclusiv inregimentarea) unor profesii sau activitati se face din necesitatea apararii unor valori sociale de o importanţă deosebită, inclusiv viaţa şi integritatea fizică şi psihică ale persoanei, precum şi interesele patrimoniale ale acesteia...

... cu parere de rau, nu prea se pot baga in aceeasi oala arhitectii, medicii si ... contabilii...
... nu prea au fost niciodata (si nici nu vor fi vreodata) arhitectura si medicina pe picior de egalitate cu... ase-u'... cu parere de rau...

in conditiile astea, mi se pare normal ca un economist sa profeseze pe baza de conventie civila cu o firma care are sub 35.000e/anual...

... ca parere personala, si un contabil cu studii medii n-ar trebui sa aiba vreo restrictie in a profesa (inclusiv bilant) la astfel de firme...
ContSters123067, utilizator
alenka a scris:

Multumesc tuturor pentru raspuns,am inteles ca va trebui sa inchei conventii civile cu viitori clienti ,daca se incadreaza in conditiile legii,dar de cand e posibil sa-ti intocmesti acel pfa pentru a putea incheia conventia?sau mai explicit,acele societati care indeplinesc conditiile din lege pot trece la o contabilitate simplificata,dar de cand de acum 2011?sau incepand cu anul 2012?

:offtopic:
continuati discutia aici va rog ; am mutat mesajul de mai sus in discutia deja inceputa
mersi