Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Intrebare .. tragerea la raspundere a magistratiilor..
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Intrebare .. tragerea la raspundere a magistratiilor..

Se poate face o petitie online pt. a atrage atentia in a se pune in vigoare o lege care trage la raspundere judecatorii care sunt raspunzatori pentru deciziile gresite si tot felu de erori judiciare de tot rasu?

Si in functie de gravitatea decizei sa se raspunda penal sau material.

De ce se evita asa ceva chiar dormim pe noi la infinit?
Mie la curtea de apel in dispozitiv a uitat instanta sa sctie ce era mai important

Se hotaraste conflictul negativ de compenta intre reclamant si reclamant. PUNCT

Nu i-a dus capul sa scrie CONCRET PROPOZITIA.

Ideea e ca au motivat bine... doar ca au uitat sa scrie ce era mai important ?!...(doar asa sa te tina pe drumuri)

Cu demnitaru la psihiatru
(poate mai e loc si de altii cu functii de conducere)

www.avocatnet.ro/content/art...
ContSters83715, utilizator
despre imposibilitatea tragerii la raspundere a magistratilor si increderea in sistem,

[ link extern ]

(despre politici perdante ale CSM)
Exista o lege a raspunderii : Legea 554 din 2008, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu este suficient de clara, dar poate fi invocata. Drept este insa, ca "corb la corb nu-si scoate ochii", dar cu multe insistente, o presiune sporita, va trebui sa fie aplicata. Legea prevede chiar si compensatii materiale platite de cel care a gresit. In definitiv, daca avocatii pot fi trasi la raspundere, dece nu si judecatorii sau chiar procurorii ?
Intretimp a aparut Legea 554 din 2008 - in domeniul contenciosului administrativ.