Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile angajatei gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile angajatei gravide

sotia mea este angajata la un s.c. de un an de zile, de curand am aflat ca este insarcinata. am fost la medicul de familie la medicul specialist de unde am luat toate actele necesare pentru a anunta in scris pe cei de la societatea comerciala.
azi a primit un telefon si i-au cerut o noua adeverinta de la medic de familie ca si cum ea ar fi apta de munca. eu nu inteleg de ce este nevoie de o noua adeverinta cand au deja o copie de la scrisoarea medicala de la medicul specialist si o adeverinta de la medicul de familie cum ca este gravida.
mai este nevoie de adeverinta ca este apta de munca ? ca nu inteleg cum poti sa fi apta de munca atata timp cat esti gravida.

pana la urma am lamurit problema in legatura cu adeverinta de munca, societatea respectiva si-a schimbat numele si din cate am inteles noul cod al muncii obliga ca angajatorii sa ceara noilor angajati adeverinte de la medicul de familie pentru pentru a constata ca sunt apti de munca.

Medicul de familie nu are dreptul legal sa elibereze adeverinte pt ”a se constata ca sunt apti de munca”. Numai medicul de medicina muncii stabileste aptitudinea in munca; si nu elibereaza adeverinte, ci fise de aptitudine.