Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda itm

Am o firma de constructii avand 3 angajati cu cim.. si in prezent desfasor activitate de pavare alei in curtea beneficiarului .Am angajat un zilier pentru intretinere si curatenie (am si in statut activitatea)si ieri in urma unui control itm am fost amendat cu 10000 lei pentru ca nu l-am angajat cu cim pe respectivul . Inspectorul a spus ca in constructii nu exista zilieri si nici nu a vrut sa vada registrul de evidenta zilieri pe care il complectasem. Ce pot sa fac ? Am castig de cauza daca contest procesul verbal?
Potrivit art.11 din Legea nr.52/2011 , se pot presta activitati cu caracter ocazional in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de Intretinere si curatenie.

Asadar, legea nu prevede posibilitatea de a se desfasura activitati cu caracter ocazional in constructii.
Daca aveti in registrul trecuta si activitati temporare cu angajare de zilieri, puteti sa aveti castig de cauza
Dar conform legii cuantumul amentii este de 3000 lei de angajat fara CIM dar sa nu depaseasca 100 000 lei pentru mai multi angajati fara CIM, Deci inspectorul ITM a cam umflat nota de plata incalcand legea si da drept instntei sa anuleze p-v de constatare si sactionare a contraventiilor. Succes ;)

Vin cu urmatoarea completare;;; Si in constructii se poate angaja personal zilier pentru incarcarea si descarcarea materialelor de constructii , deasemeni sa degajeze sterilul etc. Eu ca patron pot sa-mi trec in activitate si astfel de activitati.. Degeaba ne cramponam, oriunde este nevoie si de persoane care sa lucreze cu ziua , doar in aviatie nu se poate..etc.:P
Manole Dumitru, utilizator
1. primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), C.mun. este sanctionata cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata.

2. Contestati in instanta in termen de 15 zile de la data comunicarii procesul-verbal de contraventie.