avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incarcare in gestiune
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incarcare in gestiune

Va rog sa ma ajutati sa trec peste acest impas ,am in fata documentele contabile de la o cantina sportiva ,vinde si la liber si la sportivii clubului fara adaos ,in raportul de gestiune gestionarul se incarca cu o suma diferita de total nir ,mai exact cu valoare fara tva plus adaos fara tva ,in schim toate vanzarile sunt purtatoare de tva si adaos
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:00, 29 Ianuarie 2015
In raportul de gestiune gestionarul va trece la intrari valoarea de intrare in gestiune(cont 371) din NIR-uri , Valorile obtinute din procesele verbale de modificare a preturilor, din retururi de marfa.
La iesiri va trece numerarul obtinut din vanzare. Soldul gestiunii trebuie sa corespunda cu soldul contului 371.
Potrivit OMEF 3512/2008:
[ link extern ]
(pagina 12)
"35. Metoda global-valorică se aplică pentru evidenta mărfurilor si ambalajelor aflate în
unitătile de desfacere cu amănuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se
formularul comun "Fisa de cont pentru operatiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de
gestiune
, după caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analitică a mărfurilor si ambalajelor se tine
global-valoric, atât la gestiune, cât si în contabilitate, iar verificarea concordantei
înregistrărilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectuează numai valoric, la
perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completează pe baza documentelor de intrare si de iesire a
mărfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vânzare, iar în fisele valorice
tinute pe gestiuni în cadrul conturilor de mărfuri si ambalaje din contabilitate)
înregistrările se fac pe baza acelorasi documente.
Soldurile valorice ale mărfurilor si ambalajelor aflate în gestiune se verifică pe baza
raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, după caz."


In cosecinta gestionarul trebuie sa refaca filele din raportul de gestiune sa scrie la intrari valoarea din NIR care a incarcat gestiunea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva 9% la stoc MIV MIV la 01.09 am in stoc faina, sunt un magazine en-gros, pe care o am in evidente intrata cu 24% tva. la 31.08 am facut un inventar. cum trebuie sa procedez de ... (vezi toată discuția)
Trebuie raport de gestiune?? denisa2011 denisa2011 buna ziua, la o covrigarie, productie, trebuie sa am raport de gestiune, programul nu-mi afiseaza nimic, cateva sfaturi.. va multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Inventar magazin comert cu amanuntul pfa Tessy Tessy Cum se efectueaza inventarul marfii unui PFA cu activitate comert cu amanuntul, care este neplatitor de tva? Ce registre speciale sau liste speciale exista? Si ... (vezi toată discuția)