Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala

Cum poate afla instanta ca paratul pesoana juridica are sau nu capacitate procesuala de folosinta?daca paratul se prezinta la proces si participa activ?
Luati-va un avocat!!!!!!!
In plus, pe toate actele Primariei este stampila Primariei.In plus
conform art. 91 din Legea nr. 215/2001 a administraţiei publice locale „Primarul, viceprimarul, respectiv vice-primarii, secretarul comunei, al oraşului sau al subdiviziunii administrativ teritoriale a municipiului, împreună cu aparatul propriu de specialitate al Consiliului Local constituie o structură funcţională cu activitate permanentă denumită Primăria [/b]comunei sau oraşului care aduce la îndeplinire hotărârile Consiliului Local şi dispoziţiile primarului, soluţionând problemele curente ale colectivităţii locale”.

Primaria este o structura institutionala fara personalitate juridica, fara patrimoniu, fara capacitate de exercitiu spre deosebire de UNITATEA TERITORIAL ADMINISTRATIVA prin PRIMAR care are patrimoniu si capacitate juridica deplina, pt.a putea sta in judecata(ca parata sau ca reclamanta).

ATUNCI CE CAUTA PRIMARIA IN PROCESE??? de ce face APEL si recurs???Ar trebui sanctionata sa nu mai incurce procesele !
Poate la elaborarea viitorului COD DE PROCEDURA CIVILA, o sa va ia, macar ca si consultant.Cel care este inca in vigoare ca si Noul Cod de procedura, au fost deja elaborate. Dar pe viitor, nu se stie, aveti toate sansele sa inscrieti alte norme de procedura..mai ales ca a fost elaborat prin 1865, dupa modelul francez si a mai fost el modificat de vreo cateva ori.Dar nu se stie niciodata......
#-o#-o#-o#-o#-o
:hammer: JUSTITIA E OARBA....cu cine vrea ea !