Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

conform noului cod al muncii ,exista obligatvitatea ca FISA POSTULUI sa contina criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatiilor
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii

Art. 17
(2) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
......
d^1) criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;

Art. 258
Regulamentul intern cuprinde cel puţin următoarele categorii de dispoziţii:
i) criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor.

Nu exista o astfel de obligativitate referitoare la tema pe care ati lansat-o, cu exceptia obligativitatii de informare prevazuta la art. 17.
ContSters193759, utilizator
Pentru a facilita procesul elaborarii fisei postului, vom analiza pe rand elementele constitutive principale ale oricarei fise de post, si anume:
- identificarea postului;
- descrierea postului;
- specificatia postului.

Descrierea postului contine informatii referitoare la:
- scopul general al postului;
- obiectivele postului;
- sarcinile si responsabilitatile (grupate in functie de importanta si frecventa lor);
- conditiile de lucru;
- indicatorii de performanta si perioada de evaluare a performantelor;
- evolutii posibile (posibilitatile de avansare).