avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... actionare in instanta institutie publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

actionare in instanta institutie publica

care sunt pasii de urmat sa imi pot recupera in instanta carnetul de munca si salariul de la o institutie publica? ceva taxe de platit? este obligatoriu angajarea unui avocat, ce taxe sunt? Nu e vorba ca sunt bani multi ci doar ca sunt nesimtiti si incearca sa ma constranga sa raman la ei pt ca de cateva luni de cand au plecat nu au gasit inca inlocuitor, prin refuzul de a-mi inmana carnetul de munca si banii. Ma tot plimba pe drumuri in comuna si apoi la oras de la scoala (acolo e carnetul si salariul nedepus inca in banca posibil si cheltuit de secretara) la primaria comunei, apoi la inspectoratul scolar, itm nu se implica pana nu am solutie de inspectorat ... si tot asa pe drumuri de vreo 3 luni si ceva. M-am angajat atunci cu jumate de norma dar vreau norma intreaga si fara carnet de munca nu pot ... ce fac?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 3 Iulie 2008
O actiune in justitie, este calea pe care o puteti urma. Actiunea avand ca obiect obligarea eliberarii carnetului de munca si plata drepturilor salariale restante.
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru.
Nu este obligatorie angajarea unui avocat, dar daca doriti un ajutor profesionist puteti apela la un avocat.
elis a scris:

O actiune in justitie, este calea pe care o puteti urma. Actiunea avand ca obiect obligarea eliberarii carnetului de munca si plata drepturilor salariale restante.
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru.
Nu este obligatorie angajarea unui avocat, dar daca doriti un ajutor profesionist puteti apela la un avocat.
[/quo

catre cine ma indrept tribunal sau judecatorie?
sunt actiune separate sau le pot cere in aceeasi intampinare?
Actiunile de acest tip se depun la tribunal si cele revendicate de dvs. pot fi solicitate intr-o singura cerere.
Intmpinarea e acel inscris pe care il depune adversarul si nu dvs.
Poate ar fi bine sa apelati la cineva doar sa va redacteze actiunea, urmand ca in instanta sa va prezentati singur.
Litigiile de munca, in prima instanta, se judeca de catre Tribunal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o nelamurire !!! vladimir.danciu vladimir.danciu Buna dimineata.Va rog sa-mi spuneti cum pot actiona in judecata (litigiu de munca) pe fosta patroana unde am lucrat ca sa pot sa-mi recuperez salarul pe ... (vezi toată discuția)
Sesizare itm bogdananton bogdananton patroana firmei la care am lucrat cu contract de munca refuza a-mi garantia si bani pe concediu...ce a-s putea face? (vezi toată discuția)
Litigiu de munca glo glo pt recuperarea drepturilor salariale de la un angajator, pot face ordonanta plata sau cerere de valoare redusa?daca nu , care este modalitatea? multumesc ... (vezi toată discuția)