Forum Discuţii juridice Traduceri Procurã pentru Ucraina
Discuție deschisă în Traduceri

Procurã pentru Ucraina

Buna ziua,

As vrea sa merg in Ucraina cu masina tatalui meu,deoarece nu am masina personala.Am inteles ca trebuie sa ai masina personala pentru a putea trece granita.Trebuie sa faca tatal meu o procura?Trebuie si tradusa?In ce limba trebuie tradusa?

Va multumesc!
Daca doriti sa mergeti in Ucraina O traduceti in limba ucraineana si o legalizati. La organele politiei de frontiera romanesti folositi procura in limba romana si cealalta tradusa la granicerii ucraineni si gata. Drum bun si fara evenimente, si petrecere placuta..=D>
Va recomand sa cereti notarului sa precizeze expres faptul ca este valabil pentru Ucraina, deoarece din propria experienta va spun ca avand o procura care preciza ca este valabila pentru toate statele din Europa domni politisi de acolo, care nu sunt deloc niste spagari care sa discrimineze pe romani, au gasit in aceasta o problema. Deci atentie la acesti politisti care cauta sa obtina beneficii de la cetatenii de nationalitate romana.